avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate penalu8310

Activitate penalu8310

La sfarsitul lunii Noiembrie am scapat prin NUP. Va multumesc pentru sustinerea sau nesustinerea dvs. .
au trecut 4 luni si nu stiu nimic despre dosar, imi poate da cineva un sfat?
Buna ziua,
am depus carnetu in 19 zile dupa decizia TRIB. BUC. si pe dovada e articolu care se refera cum ca mi-ar fi trimis ei instiintarea aceea de la politie sa-l depun in 5 zile si eu am depasit termenu (nu am dovada acum la mine)

sa spunem ca intr-un final ma ajuta D-zeu si scap prin NUP, are cineva idee daca in afara unei amenzi administrative se mai suspenda si permisu?
Am mai citit un caz aici care a scapat cu amenda admin. dar nu spune si ce s-a intamplat cu permisu. Multumesc
Crede cineva ca am sanse sa scap cu NUP?
Mai rog frumos pe cine cunoaste legea sa-mi spuna daca in cele 15 zile in care trebuia sa-mi predau permisu se calculeaza si zilele de weekend, atata timp cat cred ca ei nu au program daca as fi vrut sa-l dau intr-o zi de Sambata sau Duminica (si/sau sarbatori legale)
Va multumesc frumos si aveti mare dreptate. Am consultat un avocat cu care voi merge maine la Udriste care mi-a spus exact acelasi lucru ca si dvs. Ce nu m-am lamurit este ce sanse am sa scap doar cu pedeapsa veche si sa nu mi se mai adauge una de vreo 90 zile?
Buna ziua, va rog frumos a ma ajuta sa ma lamuresc cu privire la cazu meu
Anul trecut in februarie 2010 mi-a fost retinut permisu ptr 30 zile ptr "depasire in zona de actiune a indicatorului Depasirea Interzis", fapta pe care am incercat in justitie atat la JUD. BUFTEA cat si la TRIB. BUC., sa dovedesc a fi nefondata. Din pacate s-a dovedit pana si recursu meu ca fiind nefondat in data de 18.03.2011. Am asteptat decizia acasa, ceea ce nu s-a intamplat ia ptr ca am depasit termenul de predare a permisului cu 15 zile am mai primit 30 zile de suspendare
. In data de 11.05.2011 am fost oprit la un control de rutina si mi s-a intocmit D.P.

Ideea este ca la control eu am declarat ca stiam doar de 30 zile iar dansii nu au putut infirma asta spunand din centrala ca nu figureaza nici o dovada emisa la predarea permisului. De asemenea mi s-a emis la sfarsitul discutiei o foita prin care ar trebuii sa merg la Udriste sa imi depun permisu in termen de 5 zile :O. Sincer eu asta nu inteleg.
Va rog, am nevoie de un sfat in privinta asta si ce mi s-ar putea intampla mai departe cu permisu in cazu unei amenzi administrative.
Va multumesc