avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1436 soluții astăzi
Forum Activitate sila

Activitate sila

Răspuns la discuția este tulburare de posesie ?
multumesc mult !
Răspuns la discuția este tulburare de posesie ?
multumesc pentru raspunsuri.
Sa mai dau cateva detalii:la punerea in posesie primaria a delimitat cu brazde de plug parcelele fiecaruia, terenul fiind virgin la acea data.
Am fost printre primii care am ingradit deoarece am pus livada.
Vecinul a vrut sa construiasca casa ,dar a avut un accident si a decedat.Acum vine un frate al lui care pretinde ca in titlu are mai mult decat in realitate.Cred ca nici unul din titluri nu are terenul si in realitate deoarece s-au folosit alte sisteme de ,masurare.
Daca nu faceam gardul pe linia trasata ar fi observat la momentul respectiv,nu acum cand am gard viu mare deja ,am pomi de aproape 20 de ani chiar langa gard in interior.
Ma intereseaza daca aceste amanunte au importanta intr-un eventual proces ?
De asemenea vecinul din cealalta parte al locului are gardul cu 2 metri mai iesit fata de cel cu care se invecineaza in spatele curtii,dar pretinde ca suprafata masurata coincide cu titlul. Adica cei 4 vecini din spate nu au un punct comun cum ar fi normal deoarece brazda de tractor a fost in continuare de la un capat la altul pe distanta a doua loturi.
am in titlul de proprietate trecuta o suprafata pe care am construit o casa.
Am construit gardul pe linia demarcata de primarie cu plugul din 1994.
Acum vecinul pretinde ca am intrat in terenul lui,desi la momentul intocmirii titlului de proprietate gardul era acelasi ,acesta nu a suportat modificari.
la intocmirea CF se ia in seama terenul imprejmuit sau cel din titlul de proprietate ?
Poate fi considerata tulburare de posesie aceasta situatie ?
Aceste terenuri au fost date de primarie pentru construirea de locuinte in teren fara constructii,la marginea localitatii.