avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate CristiChivu

Activitate CristiChivu

Buna ziua,
Voiam sa va intreb ceva: bunica mea vrea sa transfere jumatate din terenurile ei arabile pe numele meu (este vorba de vreo 8.000mp), iar cealalta jumatate pe numele unchiului meu, care are grija de ea in acest moment. Se teme ca daca va muri, unchiul meu nu va mai face aceasta imparteala. Bunica vrea sa clarifice lucrurile acum, cat poate sa o faca. Intrebarea mea este : ce trebuie sa fac sa trec aceste terenuri arabile pe numele meu? Ma duc cu bunica la notar, fac act de vanzare-cumparare? Care ar fi cea mai simpla solutie?
Buna ziua,
Am cumparat de curand un apartament nou, iar firma constructoare a acumulat la asociatia de proprietari o datorie de 1000 RON. Eu am cumparat apartamentul, care avea o clauza mica in contract, conform careia trebuia sa achit eventualele datorii catre asociatie.
Este corect sa platesc aceste datorii, chiar daca exsta acea clauza in actul de vanzare-cumparare? Cum pot proceda sa nu platesc datoria firmei constructoare?

Multumesc!
Buna ziua,

Bunica mea a avut pensie de la CAP si un ajutor de pensie (pentru ca avea 9 luni si jumatate vechime si per. minima de acordare a unei pensii era de 10 ani). La moartea bunicului a optat pentru pensia de urmas, pentru ca era mai mare. Inainte de a opta pt pensia de urmas, pensia CAP si acel ajutor de pensie au fost unite intr-o singura pensie, pe un singur cupon. Intrebarea este daca bunica poate primi acum si pensia de la CAP, pe langa pensia de urmas pe care o ia in fiecare luna?
Multumesc!