Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Revenire la pensia de CAP
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Revenire la pensia de CAP

Buna ziua,

Bunica mea a avut pensie de la CAP si un ajutor de pensie (pentru ca avea 9 luni si jumatate vechime si per. minima de acordare a unei pensii era de 10 ani). La moartea bunicului a optat pentru pensia de urmas, pentru ca era mai mare. Inainte de a opta pt pensia de urmas, pensia CAP si acel ajutor de pensie au fost unite intr-o singura pensie, pe un singur cupon. Intrebarea este daca bunica poate primi acum si pensia de la CAP, pe langa pensia de urmas pe care o ia in fiecare luna?
Multumesc!
1. In sistemul public de pensii din Romania nu se poate beneficia decat de o singura pensie.
2. In cazul de fata va opta pentru cea mai convenabila dintre pensii.