avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate carmenemiliatoma

Activitate carmenemiliatoma

Nu, este pentru prima data cand ni s-a comunicat ca beneficiem doar de numarul de zile legale de odihna dupa anii de vechime ( 30 pentru mine - exemplu). Aveti cumva cunostinta conform caror norme sau legi nu se mai acorda acele 10 zile de radiologie? Multumesc.
Lucrez intr-un spital judetean, in serviciul de radiologie de aproximativ 18 ani. Am beneficiat intotdeauna de spor de radiologie 20%, 10 zile de concediu in plus, 6 ore de servici, tot ce a tinut de "avantajele" expusului profesional. Avand si functie de conducere in sectie, trimiteam in fiecare an la serviciul personal copii de la autorizatiile de utilizare valabile ale aparatelor, precum si un referat prin care instiintam ca toti angajatii clinicii lucreaza prin rotatie la toate aparatele, acestea fiind necesare pentru cei de la casa de pensii. Vom incerca sa obtinem al doilea exemplar de la cele pe care mi le-ati mentionat.Sper sa si reusim.Multumesc mult.
Va multumesc tuturor celor interesati de acest subiect, am intrebat si ne-am interesat la toti cei pe care i-ati recomandat dvs, toti dau din umeri, se pare ca nu vom afla niciodata, totusi suntem in situatia de a nu mai beneficia probabil de aceste conditii deosebite, asta este trista realitate.
Repet nu stiu nici cei de la RUNOS, nici cei de la ITM, nici cei de la serviciul SSM, de la Igiena Radiatiilor au fost sa ne faca masuratori, dar nu am primit nici un buletin dozimetric, probabil cei de la CNCAN ar trebui sa ne lamureasca. Mai incercam. Multumesc inca o data.
Am intrebat, nu se stie, ei spun ca tine de CNCAN.
Am intrebat, nu se stie...
Am dori si noi sa stim cu exactitate cine anume intr-o institutie de acest gen trebuie sa se ocupe de astfel de avize...Si de asemenea unde ne putem interesa daca acest aviz a existat vreodata...Nu exista vreo copie ca dovada a eliberarii lui? Multumesc
Si noi beneficiem de spor de radiatii, intotdeauna am beneficiat, suntem cel mai mare spital din vestul tarii. Avem si cursuri facute si permise de exercitare absolut tot ce tine de noi avem. Despre acest aviz au aflat colegii mei de la alti radiologi stand pur si simplu de vorba. Si uite asa am aflat ca noi nu avem acest aviz, niciodata se pare ca nu l-am avut. Sunt ditai clinica de radiologie si imagistica cu aparate radiologice digitale, CT,RM samd. Asta e, se pare ca nu mai putem face nimica.Multumesc
Sa va spun sincer am luat legatura cu toata lumea, toti ridica din umeri, nu am avut niciodata aviz de incadrare in conditii deosebite. Am citit legea care spune ca avizele se reinnoiesc pana la data stabilita legal.Noi nu putem sa reinnoim ceva ce nu avem. Nici serviciul de protectie al muncii nu stie. Va multumesc mult, mai astept sugestii.Carmen TOMA
Noi avem spor de radiatii 20%, pentru ca avem in dotare aparate radiologice cu grad de risc 2 si 3.
Pe fluturasul de salar este trecuta o singura rubrica CONTRACT PENSIE unde este o suma de bani retinuta. Atata. Chiar cred ca nu suntem deloc in grupe deosebite, si nici nu stim pe cine sa mai intrebam ca nimeni nu stie nimica. Totusi oare putem rezolva cumva aceasta problema? Multumesc mult pentru interesul acordat. Carmen TOMA