avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate rabdatoare

Activitate rabdatoare

In aprilie 2015 am achizitionat un pachet voce si date plus un telefon.Potrivit ofertei promotionale si conform contractului am beneficiat de serviciul voce si date si achizitia unui telefon cu pret de lista 599.00 discount 549 si pret la plata integral de 50 lei. Toate sumele se regasesc pe factura .Pretul telefonului este 599.00 din care discount cf. contract suma de 549, deci total factura 50 LEI ACHITAT. Deasemenea in contract se specifica ca la reziliere, neplata , denuntare unilaterala, anulare , suspendarea furnizarii orcarui serviciu inaine de perioada de 2 ani firma ma oblige la plata integral a a telefonului la pretul de lista adica 599 lei si in plus alte penalitati. Ca la ei la nimeni!!! Acest telefon fiind in garantie s-a defectat , de la service am primit negatie iar compania de telefonie nu imi poate oferi un telefon identic deoarece nu mai exista pe stoc, unul similar nu vrea sa imi ofere ci imi restitue suma de 50 lei contravaloarea telefonului desi valoarea lui de lista este 599lei. De promotie am beneficiat intrucit m-am portat din alta retea si am indeplinit conditiile impuse de ei .La o eventuala reziliere a contractului e specificat in contract la clauze si conditii specifice eu trebuie sa achit 599 valoarea telefonului.
Eu doresc sa primesc un alt telefon chiar ceva similar la valoarea de lista a celui defect (599 lei) sau sa mai platesc ceva pentru un model mai scump. Ei imi restitue 50 lei si atit . Abonamentul curge desi eu nu am telefon . Intrebarea mea este daca e corect sa-mi restitue 50 lei ? Am citit si Legea 449/2003 dar nu m-am lamurit,Va rog un raspuns!
Răspuns la discuția Membru al unui partid politic
Multumesc sincer pentru raspunsuri!
sint functionar public de executie, am nevoie de o schimbare, doresc sa ma inscriu intr-un partid politic .......ca un simplu membru, functia publica imi permite asta? Doresc sa fiu un membru activ sa particip la sedinte si la mitinguri de protest, ce ziceti? multumesc anticcipat pentru raspuns!