avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidutus

Activitate Ovidutus

Răspuns la discuția Amenda formular PLF
Unde ati facut contestatia ? Ati contactat un avocat ?
Răspuns la discuția Amenda formular PLF
Buna seara.
Are rost daca doriti sa va recuperati banii. Platit jumate de amenda in 15 zile si apoi va puteti judeca cu cei de la dsp. Puteti cere anularea amenii si recuperarea cheltuielilor de judecata sau transformarea amenzii in avertisment. In ambele situatii va recuperati amenda inapoi (daca judecatorul va da dreptate).

ALEXANDRA.TONIU a scris:

Bună seara ,
Eu am primit amenda deoarece am completat formularul cu 25 de ore înainte de întrarea în tara și nu cu 24 de ore cum prevede ordonanta . Întrebarea mea e dacă are rost sa fac contestație sau ceva ?
Și o a doua nelămurire este dacă trebuie sa achit întreaga suma sau pot achita jumătate în 15 zile și am scăpat de datorie . Menționez ca în procesul verbal nu este specificat ca dacă plătesc în 15 zile pot sa plătesc jumătate.
Mulțumesc mult pt eventualul răspuns


Răspuns la discuția Amenda formular PLF
In momentul in care va scaneaza buletinul, cei de la vama stiu daca aveti sau nu formularul completat.
Nimeni nu vi-l cere. Ei au toate datele in sistem.
Răspuns la discuția Amenda formular PLF
azi a primit si sotia amenda ... cu cateva zile interziere.
Ce se intampla daca nu ridic amenda de la posta ?
Răspuns la discuția Amenda formular PLF
Ok, va multumesc.
Daca fac contestatie, ar trebui sa platesc amenda prima oara ? (50% in termen)
In cazul in care pierd in instanta sa ramana doar jumatate din contravaloare.
Sau ... ?
Buna ziua.
In data de 28 decembrie am intrat pe teritoriul Romaniei. Nestiind ca e necesar completarea unui formulat PLF la intrarea in tara, am procedat la completarea acestuia abia in data de 04.01.2022 (cand am aflat de la prieteni de acesta).
Am completat formularul in aceeasi zi.
Azi am primit o amenda pentru necompletarea formularului. Am intrat in contul cu formulare si statusul acestuia apare expirat. (Probabil din cauza ca a fost introdus cu intarziere).
Mentionez ca in punctul de trecere a frontierei nu am fost informati de formularul de localizare si nu am stiut de existenta lui.
Din cate am inteles la aceasta amenda nu se poate face contestatie si singura metoda ar fi sa dam statul roman in judecata.
Va rog sa ma indrumati in aceasta problema.

Va multumesc.

O zi buna.
Din păcate nu mi-ati zis nimic concret. Speram sa primesc un răspuns din partea unui avocat.
Amenda poate fi contestata cât timp e amenda. Dacă s-a contestat și s-a respins, aceasta merge la primăria la impozit.
La aceștia dacă nu se plătește, se executa silit. Am întrebat și la primărie și aceasta cerere de reținere nu mai poate fi contelestata.
Chiar daca deja amenda a ajuns la impozite la primarie ? Din cate stiu eu, amenda poate fi contestata intr-un termen de 30 de zile.
Ma refeream macar la amenda ... sa nu mai platesc cei 3000 lei
Buna ziua.
In 2020 am dorit sa import pe persoana fizica 100 masti 3M + 100 filtre.
In urma discutiei cu vanzatorul am stabilit ca acestea erau originale.
Am facut plata si comanda prin intermendiul platformei alibaba.
Dupa ce au ajuns produsele in vama, m-au sunat si mi-au spus ca acestea s-ar putea sa fie contrafacute si ca or sa le faca o analiza. Avand in vedere ca eram sigur ca sunt originale, nu am avut nici o obiectie.
Dupa analiza acestora acestia mi-au spus ca sunt contrafacute si ca au procedat la distrugerea lor.
Am incercat sa recupar banii de la vanzator, dar platforma mi-a oferit jumatate din suma platita (chiar daca nu a fost vina mea).
Am crezut ca toate acestea s-au terminat, dar ... dupa o perioada am primit o amenda de la administratia vamala timisoara pentru infractiunea de intrducerea in tara produse contrafacute.
Am contactat un avocat (care nu a mai avut legatura cu astfel de cazuri) si mi-a dat dreptate.
Am contestat amenda in termenul prevazut. Am pus in dosar chiar si convorbirile cu vanzatorul in care acesta a sustinut ca sunt originale.
Avand in vedere ca eu nu stiam ca acestea sunt contrafacute....
Instanta a respins contestarea mea si am facut recurs.
Saptamana trecuta am primit la primarie de la anaf o cerere de retinere a sumei de 3000 lei (amenda intreaga).
Daca o plateam in 14 zile era jumatate...
Nu stiam ca au respins recursul, deoarece avocatul nu m-a anuntat...
Am sunat avocatul si mi-a spus ca nu mai e nimic de facut.... sa platesc amenda. Am pierdut si jumatate din bani pe marfa, au si distrus marfa si acumum ma pun sa si platesc o amenda.
Ce e ce facut in acesta situatie ?