avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiBlj

Activitate AndreiBlj

Am o preblema asemanatoare cu cea discutata aici si sper sa ma ajute cineva in rezolvarea ei. Povestea este ca am incheiat un contract de formare profesionala cu societatea la care lucrez; nu am acest contract la mine, in schimb va pot spune conditiile contractului:
S-a efectuat un stagiu de pregatire de o saptamana. Eu am obligatia sa nu plec de la aceasta societate timp de un an. Valoarea trainingului precizata in contract este de 7200 RON. Contractul a fost incheiat in ianuarie.
Daca eu as vrea sa plec peste doua luni de zile ar trebui sa returnez 4200 RON.
Chestia este ca eu nu am facut acest training ci contractul a fost realizat pentru ca mi-au marit salariul si trebuiau sa fie siguri ca cel putin un an de zile nu plec de la ei.
Pot ei sa ma puna sa platesc, chiar daca nu au cum sa demonstreze ca au cheltuit 7200 ron la acest training?

AS DORI SA STIU DACA POT SA CONTEST IN JUDECATA ACEST CONTRACT!

Eu nu am tot salariul trecut pe cartea de munca, sunt inregistrat cu salariul minim pe economie. Chestia asta ma deranjeaza pentru ca nu au fost cinstiti de la inceput cu chestia asta. Nici nu ma angajam la ei daca stiam chestia asta de la inceput.

Vechimea la aceasta firma este de 2 ani in Iunie - in aceasti ani am mai benificiat de un training de o saptamana efectuat in strainatate. Si pentru acest training am avut un contract aditional la CIM pe timp de un an (martie 2010-martie 2011).
In 2010 in August toti amgajatii ne-am dat demisia pentru ca patronii au fost nevoiti sa infiinteze alta societate. Acea perioada de 1 an de zile nu trecuse - Intrebarea este daca patronii pot sa ma puna sa platesc acel training chiar daca ei au vrut schimbarea angajatilor de la o firma la alta. (INFORMATIV)