avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1503 soluții astăzi
Forum Activitate cipy58

Activitate cipy58

Buna ziua ,
Numele meu este Ciprian Marinescu si sunt din Constanta . Pe aceasta cale , doresc sa va pun o intrebare ref. la Legea 221/2009 , OUG 62 / 2010 si Proiectul de Lege privind regimul juridic al drepturilor cuvenite victimelor regimului totalitar comunist care se afla la Camera Deputatilor. Dar despre ce este vorba :
in luna Iunie 2010 , am intordus actiune in instanta in baza Legii 221/2009. Tatal meu a fost condamnat politic in perioada anilor 1951-1954 si 1958-1964.
Pe parcursul procesului a aparut OUG 62 / 2010 , mai precis pe data de 01.07.2010 ( dupa introducerea cereri mele in instanta ). Completul , a fost de acord sa-mi acorde suma de 5,000 euro , drept despagubire morala pentru suferintele tatalui meu . In dosar am anexat probe cu privire la faptul ca atat eu cit si familia mea au fost urmarite de fosta Securitate , telefoane ascultate , etc. Am facut Apel dar in acelasi timp a facut Apel si Min. Fin. prin Dir. Fin. Publice Constanta. Mai nou exista la Camera Deputatilor un proiect de lege : Proiect de Lege privind regimul juridic al drepturilor cuvenite victimelor regimului totalitar comunist - PL-x nr. 244/2011. Acest proiect de lege nu prevede ca si urmasii sa beneficieze de aceste despagubiri morale.
Bineinteles , Apelul l-am pierdut.
Am urmat calea juridica s.a. Inalta Curte de Casatie si Justitie a Romaniei.
Termenul : Iunie 2012.
Intrebarea mea este urmatoarea : in cazul in care voi pierde si la Inalta Curte de Casatie si Justitie a Romaniei ( cu toate ca am auzit ca ICCJ a dat favorabil unor cauze pe Legea 221/2009 ), urmeaza CEDO !
Cum vedeti dumneavoastra situatia ?

Cu respect ,


Buna ziua ,
in luna Iunie 2010 , am introdus actiune pe Lg.221/2009 la Tribunalul Constanta pentru daune morale si recunoasterea caracterului politic al condamnarii tatalui meu la 9 ani detentie in perioada anilor 1951 - 1954 si 1958 - 1964.
In urma procesului am castigat suma max. care era stipulata in OUG 62/2010 ( ca urmas ) respectiv 5,000 euro. Nu am fost de acord cu sentinta si am contestat-o la Apel. Acelasi lucru l-a facut si Min. Finantelor prin Directia Generala Finante Constanta. Pe timpul derularii procesului a mai aparut un nou proiect de lege ref. la despagubiri pentru fostii detinuti politici. In respectivul proiect de lege ( care a trecut de Comisia Juridica si de Senat , urmand a fi validat de Camera Deputatilor ) nu mai sunt mentionati rudele , respectiv sotia supravietuitoare , copii , rude de gradul al II lea. Din surse bine informate am inteles ca toate procesele in curs vor fi respinse ; ceea ce se si intampla. Daca voi pierde procesul (?) voi putea merge mai departe la Inalta Curte de Casatie si Justitie si daca si acolo voi pierde ... la CEDO ?
Va multumesc.