Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Legea 221/2009,OUG 62 / 2010,Lege privind regimul ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Legea 221/2009,OUG 62 / 2010,Lege privind regimul juridic al drepturilor cuvenite victimelor regimului totalitar comunist - PL-x nr. 244/2011

Buna ziua ,
Numele meu este Ciprian Marinescu si sunt din Constanta . Pe aceasta cale , doresc sa va pun o intrebare ref. la Legea 221/2009 , OUG 62 / 2010 si Proiectul de Lege privind regimul juridic al drepturilor cuvenite victimelor regimului totalitar comunist care se afla la Camera Deputatilor. Dar despre ce este vorba :
in luna Iunie 2010 , am intordus actiune in instanta in baza Legii 221/2009. Tatal meu a fost condamnat politic in perioada anilor 1951-1954 si 1958-1964.
Pe parcursul procesului a aparut OUG 62 / 2010 , mai precis pe data de 01.07.2010 ( dupa introducerea cereri mele in instanta ). Completul , a fost de acord sa-mi acorde suma de 5,000 euro , drept despagubire morala pentru suferintele tatalui meu . In dosar am anexat probe cu privire la faptul ca atat eu cit si familia mea au fost urmarite de fosta Securitate , telefoane ascultate , etc. Am facut Apel dar in acelasi timp a facut Apel si Min. Fin. prin Dir. Fin. Publice Constanta. Mai nou exista la Camera Deputatilor un proiect de lege : Proiect de Lege privind regimul juridic al drepturilor cuvenite victimelor regimului totalitar comunist - PL-x nr. 244/2011. Acest proiect de lege nu prevede ca si urmasii sa beneficieze de aceste despagubiri morale.
Bineinteles , Apelul l-am pierdut.
Am urmat calea juridica s.a. Inalta Curte de Casatie si Justitie a Romaniei.
Termenul : Iunie 2012.
Intrebarea mea este urmatoarea : in cazul in care voi pierde si la Inalta Curte de Casatie si Justitie a Romaniei ( cu toate ca am auzit ca ICCJ a dat favorabil unor cauze pe Legea 221/2009 ), urmeaza CEDO !
Cum vedeti dumneavoastra situatia ?

Cu respect ,

Urmeaza CEDO...Mai multe gasiti aici :

[ link extern ]

Stimate domnule Marinescu,

În ceea ce privește lungul drum al justițiabilului către noaptea legii - ca să-l parafrazez pe O,Neill - ceea ce s-a întâmplat cu cauzele întemeiate pe Legea 221 atinge absurdul.

Am încercat, având ca reper principiul speranței legitime, să identific situațiile în care s-ar putea accede CEDO, ca drepturi încălcate de acest joc cu legea.

Precum am mai scris inclusiv pe avocat.net, s-ar putea, în opinia mea, identifica trei situații distincte:

a. Situația în care cererea a fost soluționată în fond prin acordarea unor despăgubiri, fără limitare de cuantum, dar hotărârea a fost modificată în apel sau recurs, datorită modificărilor legislative intervenite sau a admisibilității deciziilor de neconstituționalitate.Putem include și despăgubirile date de instanță pe OUG 62 / 2010.

b. Situația în care petentul s-a adresat instanțelor înainte de modificările legislative, dar procesul în sine a debutat după aceste schimbări.

c. Situația în care petentul a introdus cererea după modificările legislative intervenite și după admiterea excepțiilor de neconstituționalitate.

Astfel, opinia mea personală, deoarece nu s-au finalizat dosare la CEDO pe această speță este că, raportându-ne și la previzibilitatea și predictibilitatea legii, ca punct de analiză calitativă a legii de către CEDO - vezi Rotaru v. Romania - aveți o speranță legitimă dacă vă aflați în situațiile descrise la pct. a și b.

Consider, de altfel, că Decizia Curtii Constitutionale in privinta anularii despagubirilor morale a fost motivata pe hotarari CEDO rău-interpretate de catre CCR, CEDO hotarand intr-un context diferit! Este părerea mea personală.

Mai sunt disponibile pe avocat.net și alte articole pe această temă.

Cu stima.