avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1885 soluții astăzi
Forum Activitate monicavoicu

Activitate monicavoicu

buna ziua, am primit o hatarare acasa cum ca banca pentru un card de credit ne platit au ajuns la executare silita cum ca'mi scoate casa la licitatie si sa recupereze cu tot cu cheltuieli de judecata, dar eu tot ce am e girat la o alta banca care am imprumutat o suma mult mai mare si ma intrebam daca poate sa-mi vina cu exeutarea silita sa-mi ia lucruri din casa mai ales ca la cealalta banca unde e girat tot specifica in contract ca tot ce cumpar pana in momentul stingerii creditului intra in posesia bancii. va rog din suflet spuneti-mi ce se va intampla. va multumesc
buna ziua, daca am avut o societate si am inchiso ca nu functiona si aveam de platit impozitul pe salarii la finante in jur de 3000 lei acum firma fiind inchisa si nu are ce sa-mi ia de pe firma si nici de pe persoana fizica ca nu mai am nimic,,, finantele ma mai obliga sa platesc banii astia? sau ce se intampla? va multumesc
Discuție monalisa
Buna ziua,
Am si eu o problema, m-am casatorit in 2004 si la casatorie sotul meu nu a avut nimic decat ce-i pe el si in valiza iar eu aveam 2 case terenuri masina 2kg de aur si nu-mi lipsea nimic. M-am casatorit cu el dupa care am inceput sa vand terenurile masina si aurul ca sa facem ceva adica cum zicea el sa avem casa noastar facuta de noi impreuna. Dar asta nu a reusit pentru ca el inafara de bautura gratare si distractii cu prietenii nu a stiut. La putin timp dupa casatorie mi-am vandut tot aurul si am inceput o afacere dupa care a devenit profitabila si am inceput sa castigam bani frumosi si ca sa ne exrindem am facut mai multe imprumuturi in banca dintre care unul pe numele sotului la are am girat eu cu toate bunurile mele dinainte de casatorie. Dupa cum sotul este navigator avea contracte de munca pe 2 luni care era plecat si platit iar 2 luni care statea acasa nu era paltit dar el se distra tot timpul la firma nu ma ajuta deloc eu trebuia sa muncesc singura el numai cheltuia fapt care ne-a dus de rapa pana la urma cand a inceput cea criza. In 2009 am vb cu sotul meu sa plec la munca in starinatate ca sa reusim sa platim bancile ca nu mai castigam nimic cu firma si aveam numai datorii. sotul a fost de acord dupa care a inceput sa zica ca el nu vine sa ma vada a fost doar o singura data in 2 ani sa ma vada si asta pentru ca eu am fost in tara si i-am adus pe el si pe copil care nu este al lui si pe care nu mi-l suporta deloc si numai urat i-i vorbeste. in fine .... zilele astea am aflat ca a venit din voiaj si ca e in tara atunci l-am sunat sa-i zic sa se duca la sora mea unde e copilul sa -i dea cheia de la casa pentru ca nu are copilul haine de vara la care el mia zis ca se duce si lasa cheile de la casa unde vreau eu ca el si-a luat tot bagajul si ca vrea sa divorteze de mine. inainte de asta din luna lui februarie mi-a blocat accesul la contul lui si nu ne-a mai ajutat cu nimic in ce priveste datorii si rate la banci. Acum nu stiu ce sa fac el vrea sa divorteze si eu sunt de parere ca e mai bine asa pentru ca o viata de chin cu el sa-mi injure si sa-mi insulte copilul si cu un vocabular de nu am cuvinte e mai bine fara. Am tot sperat ca se va schimba dar nu vad nici un remediu. V-as intreba ce e de facut in situatia mea si daca o sa fie obligat la plata ratelor in continuare ca sa nu-mi pierd casele mai ales ca e facut creditul pe numele lui iar eu am girat cu bunurile si daca se pune la socoteala ca in timpul casniciei eu pentru binele familiei mi-am vandut atatea proprietati si cu el nu am reusit sa fac nimic . care ar fi rezolvarea sitiatiei mele la divort. Va multumesc