avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate albertmihaela

Activitate albertmihaela

Buna ziua. Am intrat intr-o mare problema si cer sprijinul dumneavoastra ca sa pot remedia problema. Pe scurt, am fost intr-o relatie de 2 ani de zile cu prietenul meu (cetatean roman) din care a rezultat/ nascut o fetita in luna Martie anul curent. Fetita sa nascut in Marea Britanie, inregistrata cu certificatul de nastere dupa care recunoscut (transcris) si de autoritatiile Romane. Dupa inregistrarea Copilului pe numele lui/tatalui acesta se comporta cu totul diferit si relatia nu a mai continuat din luna Aprilie. Problema este ca fetita este trecuta pe numele tatalui in toate documentele inclusiv si pe pasaport iar domiciliul este pe adresa de la ap lui din romania. Eu locuiesc momentan cu copilul in Marea Britanie alaturi de toata familia mea. Ce demersuri as putea sa fac sa pot calatori cu copilul meu fara sa am consintamantul lui de fiecare data (adica imputernicire de calatorie de la ambasada Romaniei)? Vreau sa mentionez ca relatia dintre noi doi nu mai este una comunicativa si tatal nu este interesat de existenta copilului. Unde as putea sa fac demersurile in Marea Britanie sau Romania? Ce anume Trebuie sa fac? Ce lege este in Romania care sa protejeze mamele singure (necasatorite)? Va multumesc . :(( O mama suparata si disperata.Va rog sa nu ezitati sa ma contactati/intrebati daca va este ceva neclar sau aveti vreo intrebare.