avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate pytym

Activitate pytym

Discuție concediere
daca sunt trimis acasa de catre directorul firmei la care lucrez pe un motiv mincinos(pentru intarzierea unei rate la un IFN a bunici mele fara ca eu sa am implicare an acest credit doar ca cei de la IFN au sunat la firma la care lucrez eu ) fara a avea nici un referat sau o abatere disciplinara ce pot face?ce lege ma poate ajuta? Multumesc Imi dati si mie un raspuns va rog
Răspuns la discuția Redobandire permis auto
dar daca mie mi sa ridicat permisul din data de 26 mai fara a mi se elibera dovada anul de care zici al stau de la ramanerea definitiva sau de cand mi.a fost retinut permisul de conducere ????
salut am si eu o intrebae pt aceasta fapta pe ce durata de timp mi se inuleaza permisul auto În baza art.87 alin.5 din O.U.G. nr.195/2002 republicată, cu aplicarea art.74 lit.a şi c Cod penal, art.76 lit.d Cod penal şi art.320 ind.1 alin.7 Cod procedură penală. Condamnă inculpatul la 4 luni închisoare. În baza art.71 alin.1 Cod penal, interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 lit.a teza a doua şi lit.b Cod penal pe durata executării pedepsei principale. În baza art.81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o durată de 2 ani şi 4 luni, termen de încercare stabilit în condiţiile art.82 Cod penal. În baza art.359 Cod procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor prevăzute de art.83 Cod penal a căror nerespectare are ca urmare revocarea suspendării. În baza art.71 alin.5 Cod penal, suspendă executarea pedepsei accesorii prev. de art.71 alin.1 Cod penal, pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art.191 Cod procedură penală. Obligă inculpatul P la 270 lei cheltuieli judiciare faţă de stat din care onorariu avocat din oficiu în sumă de 200 lei se avansează din fondul Ministerului Justiţiei. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţa publică, astăzi 9 decembrie 2011 la sediul Judecătoriei Drăgăşani, judeţul Vâlcea
.