avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate MPSimona

Activitate MPSimona

Răspuns la discuția Demisie fara perioada de preaviz
Va multumesc pentru raspunsuri. Va voi tine la curent cu tot ce se intampla.
Răspuns la discuția Demisie fara perioada de preaviz
Adica sa inteleg ca exista posibilitatea sa ma trimita inapoi la munca acolo? #-o
Răspuns la discuția Demisie fara perioada de preaviz
Si ce se intampla dupa ce las reclamatia? Se va ajunge la tribunal? Va trebui sa platesc avocat?
Răspuns la discuția Demisie fara perioada de preaviz
Incepand de marti nu am mai fost la locul de munca. Am inceput sa primesc mesaje foarte jignitoare de la fosta sefa de magazin si colega mea. Situatia a inceput sa devina ciudata.:O

Si sunt mai mult ca sigura ca nu imi voi primi nici salarul si nici comisionul din vanzari.:((
Răspuns la discuția Demisie fara perioada de preaviz
Dar asta e problema, ca angajatorul nu a respectat CIM si din acest motiv nu sunt obligata sa raman in preaviz, iar angajatorul nu vrea sa accepte.
Buna ziua,

Am o problema delicata. Lucrez intr-o firma de 1 an si cateva luni. In CIM sunt lucrator comercial. Am o sefa (director magazin) cu care nu ma pot intelege. Chiar daca imi indeplinesc toate sarcinile de munca, tot imi gaseste nod in papura. Din acest motiv am hotarat sa-mi dau demisia, binenteles in cerere am trecut motive personale, nu neintelegerea cu sefa. Din moment ce stiu ca sefa imi va face zile amare in preaviz am hotarat sa nu raman, pe motiv ca nu mi sa respectat CIM de catre angajator, nu lucrez 40 de ore/ sapt. ci 48 si am liber doar un week-end pe luna, iar in contract am total altceva.
Azi mi-am lasat cererea de demisie la birou, dar m-am trezit ca nu mi se accepta sa nu raman in preaviz. S-a ajuns la intimidare, ca nu mi se va da comisionul pe vanzari, ca daca vreau sa las loc de buna ziua sa fac bine sa raman in preaviz samd. Ce pot face in cazul acesta?
Ma vor concedia pe motiv de absenta nejustificata daca nu ma prezint la munca?