avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate oliviagabi

Activitate oliviagabi

Răspuns la discuția Plata CASS nerezidenti Romania ?
Vad ca sunt modificari recente dar... nu ma incadrez. As putea face obiectul art 214
1 si /sau 2c al aceleeasi legi?
Am dubla rezidenta (Romania + stat membru UE), domiciliul fiscal stat membru UE, asigurare sanatate stat membru UE.
Chiar trebuie sa renunt la domiciliul roman ?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Sunt rezidenta in alt stat membru UE din 2000 . De curand am primit o "scisoare" sa-i zicem, de la fisc prin care mi se solicita plata cass 2012.
Mentionez ca sunt asigurata in sistemul sanitar al acestui alt stat membru UE.
Nu am realizat venituri in Romania. Din surse neoficiale se pare ca sunt unul din miile de persoane carora, pentru dividende de la Sif-uri, de care nu am fost niciodata la cunostinta si evident, nu le-am incasat.
Ce este de facut? Ar trebui sa furnizez un certificat de domiciliu fiscal in alt stat sau alte documente? Mentionez ca am un apartament in Romania pentru care platesc regular taxele.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Se pare ca este un orasel atat de linistit si nu au altceva de facut. Atunci cand a venit politia tv era deschis, au zis si ei ca nu deranja dar ... surpriza !
Apreciez raspunsul dvs., sigur v-om face actiune. E nevoie de avocat ? Ce solutii pot fi? Anularea amenzii, plata, dublarea amenzii ?La urmatoarea plangere a vecinilor ce se poate intampla?
Mama mea a primit o amenda pentru tulburarea linistii publice in baza unei reclamatii scrise facute la politie de catre vecinii de sub ea. A venit politia acasa, ziua,au gasit totul normal iar acum-amenda pentru ca asculta muzica de la 22 la 8 . Mentionez ca politia nu a intervenit in acest orar.
Cred ca problema e mai veche - acum un an mama este chemata la politie pentru ca ascula tv tare. Adaug eu- nu excesiv. S-a prezentat purtand cu ea documentatia medicala (audiometrii) pentru ca este surda. Am rezolvat problema cu aparate, acum aude perfect.
1.Va reamintesc ca mama este o persoana in varsta, pensionata, locuieste singura si este si foarte bolnava. Ieri cand a primit amenda a ajuns la urgente.
2.Fiind bolnava (in ultimul an de 9 ori a fost internata) nu poate pierde noptile ascultand muzica (uraste manelele).
3. Sunt eu proprietara apartamentului in cauza, locuiesc la Roma, mama este proprietara unui apartament vecin- le foloseste pe amandoua ca un unic apartament.
Ce este de facut? Cum as puttea evita aceste probleme? Mie personal mi se pare ca politia exagereaza, sunt altele problemele adevarate de ordine publica- nu amenzi la batranici.
Multumesc pentru intelegere, sunt nou inscrisa in forum.