avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1234 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS nerezidenti Romania ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS nerezidenti Romania ?

Sunt rezidenta in alt stat membru UE din 2000 . De curand am primit o "scisoare" sa-i zicem, de la fisc prin care mi se solicita plata cass 2012.
Mentionez ca sunt asigurata in sistemul sanitar al acestui alt stat membru UE.
Nu am realizat venituri in Romania. Din surse neoficiale se pare ca sunt unul din miile de persoane carora, pentru dividende de la Sif-uri, de care nu am fost niciodata la cunostinta si evident, nu le-am incasat.
Ce este de facut? Ar trebui sa furnizez un certificat de domiciliu fiscal in alt stat sau alte documente? Mentionez ca am un apartament in Romania pentru care platesc regular taxele.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 16:07, 29 Ianuarie 2015
Persoanele asigurate
Art . 211 L.95/2006
(1) Sunt asiguraţi, potrivit prezentei legi, toţi cetăţenii români cu domiciliul în ţară,

Daca indepliniti cele doua conditiiin opinia mea nu prea se poate face nimic.
Altfel trebuie sa faceti contestatie si sa prezentati dovada.
Vad ca sunt modificari recente dar... nu ma incadrez. As putea face obiectul art 214
1 si /sau 2c al aceleeasi legi?
Am dubla rezidenta (Romania + stat membru UE), domiciliul fiscal stat membru UE, asigurare sanatate stat membru UE.
Chiar trebuie sa renunt la domiciliul roman ?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Din pacate singura exceptie pt situatia dvs prevazuta in CF se refera la impozitul pe venit si nu la contributia pt sanatate.
Vezi art.40 al.3 CF.
Vindeti actiunile la SIF pentru viitor.
Oricum ar trebui facuta urgent contestatie-atentie la termenul de 15 zile.
Ultima modificare: Joi, 29 Ianuarie 2015
robert1958, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass pentru nerezidenti care obtin venituri din chirii. ContSters320921 ContSters320921 Ma adresez la Dvs. pentru un ajutor ca sa clarific situatia mea privind cererea de plata CASS. In primul rand, mentionez ca sunt un cetatean roman, ... (vezi toată discuția)
Plata cass persoana fizica, domiciliul în romania, munca în strainatate imamco imamco Buna ziua, Ce se înțelege sau mai bine spus, ce înțelege ANAF prin expresia \"informatii cu relevanta fiscala pentru identificarea contribuabililor sau a ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale anaf Carmen0371 Carmen0371 Buna ziua. Am si eu cateva intrebari si va rog sa ma ajutati cu un raspuns la ele. Eu locuiesc din 2001 in strainatate, dar figurez inca cu domiciliul in ... (vezi toată discuția)