avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate sanya31

Activitate sanya31

Răspuns la discuția Taxa auto 2013
si asa chiar ca ar fii taxa de poluare sau timbru de mediu ptr toata lumea nu numai ptr cine vrea masina second de afara sau sa vanda o masina inmatriculata inainte de 2007
Răspuns la discuția Taxa auto 2013
deci timbru de mediu si se merge ca poluatorul plateste ,si taxa de prima vanzare in vigoare nu?
ok aduc masina de afara la care neamtul a platit taxa cind a cumparat masina eu cumpar ,vin si platesc mai nou timbru de mediu ,ok! masina inainte de 2007 adusa ,cind nu era taxa de poluare era taxa vamale acuma la prima vinzare timbru de mediu ok! poluam platim timbru de mediu! dar cine zice eu nu il vand merg cu el inca 15 ani la fel polueaza si nu plateste nici un timbru de mediu??se zice o masina de 15-16 ani euro 2 nu merge mult nu polueaza mult hai sa fim serios ca sint dacii 1300 de 30 si de ani si inca circula!!! atunci cine polueaza si nu plateste nivi un timbru de mediu??? tre bagat un timbru sau taxa de fum anual dupa emisii co2 si euro norma euro 1,2,3,4 si etc ca impozitul anual sa plateasca toata lumea bineinteles ceva rezonabil pina in 50 -80 de euro anual bine inteles dupa emisile co2 si norme euro a masinii! asa ar fii corect eu zic asa!ceva suportabil de toata lumea si de oameni saraci care din pacate sintem majoritatea!!!!
Răspuns la discuția Taxa auto 2013
deci spuneti asa cum m-am gindit si eu ca si nou asa zisa timbru de mediu e atacabila in instanta? tot ramine o lege discriminatorie si nelegala? eu asa cred ca este si nou timbru de mediu?
Răspuns la discuția Taxa auto 2013
in 2005 cred ca nu se platea nici la masinile noi taxa de inmatriculare deci asta inseamna ca da se plateste timbru de mediu acuma la vanzare mai bine zis la transcrierea pe numele cumparatorului ! mentionez ca cumparatorul trebuie sa plateasca! eu asa stiu!
Va rog mult daca un avocat poate sa imi raspunda daca si aceasta timbru de mediu poate fii atacata in instanta!! pentru ca dupa cum gindesc eu nu e asa zis ca poluatorul plateste!!! daca cineva cu un sa zicem golf 3 de 15 ani circla si sa zicem nu il mai vinde niciodata ca ii place masina si mai tine 10 ani ca tine masina ca si daciile de 1300 au tinut si 30 de ani deci nu il mai vinde asa nu trebuie sa plateasca nimeni timbru de mediu nu???la prima inscriere pe alt nume eu daca aduc o masina din germania trebuie sa platesc cind inmatriculezi cu tot ca asta a fost platita in germania la prima inmatriculare asa ca omul cu golful 3 merge si nu polueaza numai eu poluez daca aduc masina de afara sau numai acela care vrea sa il vanda???? deci eu asa gindesc ca tot la fel e lege e discriminatorie !! va rog cineva daca poate sa imi raspunda! Multumesc