avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate gheorghe cristian

Activitate gheorghe cristian

Buna ziua

Bunicul a fos proprietar pe casa cu acte in regula dosar comlet cu aprobari de constructie si toate necesare. A decedat in 1984 nefacandu-se succesiune dupa acesta.
Actele originale si duplicatul din primarie sunt pierdute.
Bunica a facut o cerere catre primarie in 1999, pentru rezolvarea actelor, in urma caruia s-a eliberat ordinul prefectului, pe numele dansei, nefacandu-se succesiunea,in care se atesta dreptul de proprietate doar pe teren.
Bunica a decedat in 2002, singurul mostenitor fiind tatal meu.
Nu mai exista nici duplicatele pt ca au fost facute pierdute in primarie.
Am vrut sa fac succesiunea si notarul a cerut anexa 5 si 6 pe care sa se noteze data intocmirii, la care cei din primarie au avut o problema, pt ca nu au acte care sa stea la baza eliberarii acesto anexe.
Am sunat la arhiva nationala si au spus ca actele dupa 1950 au fost predate catre primarii.
UNDE mai pot cauta o copie a actelor, s-au cum a-si putea solutiona problema????

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția succesiune
Am si eu cam aceeasi problema, dar nu mai exista nici duplicatele in primarie, pt ca au fost facute pierdute, si au emis in 99 un "ordinul prefectului', bunicii, care atesta doar proprietatea pe teren.
Bunicul a fos proprietar pe casa cu acte in regula dosar comlet cu aprobari de constructie si toate necesare. A decedat in 1984 nefacandu-se succesiune dupa acesta. Bunica a facut o cerere catre primarie, pentru rezolvarea actelor, in urma caruia s-a eliberat ordinul prefectului, pe numele dansei, nefacandu-se succesiunea,in care se atesta dreptul de proprietate doar pe teren.
Bunica a decedat in 2002, singurul mostenitor fiind tatal meu.
Am vrut sa fac succesiunea si notarul a cerut anexa 5 si 6 pe care sa se noteze data intocmirii, la care cei din primarie au avut o problema, pt ca nu au acte care sa stea la baza eliberarii acesto anexe.
Am sunat la arhiva nationala si au spus ca actele dupa 1950 au fost predate catre primarii.
UNDE mai pot cauta o copie a actelor, s-au cum a-si putea solutiona problema????