avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate o_simpla_fata

Activitate o_simpla_fata

kyrakyra_65

Intradevar soacra are pana in 60 de ani.

Trebuie sa va contrazic , nu ii folosim casa , ii folosim terenul care si daca ar fi cum spuneti dvs sa fie cumparat fara bani fizici va garantez ca de cand stau eu aici adica de 5 ani si ceva i-a fost platit si rasplatit deoarece dansa nu contribuie la plata utilitatilor (apa , curent , gaze , gunoi, impozit , etc)desi munceste plus ca casei in care locuieste i s-au adus imbunatatiri pe bani mei si ai sotului si cand spun imbunatatiri ma refer la : termopane, tabla ,izolarea casei, apa curenta si canalizare .

Intradevar nu ne suporta , nu ne-a suportat niciodata si tocmai de aceea nu trebuia sa-i vanda sotului teren iar sotul care a patimit muuuulte din cauza ei si pentru ea nu trebuia sa construiasca aici......Acum faptele sunt consumate si nu mi se pare corect sa fi muncit ani eu si sotul ca mai apoi sa-mi parasesc locuinta. Trebuia sa ne spuna de la inceput asa investeam in casa parintilor mei (care nici macar nu locuiesc in tara).
Pe ea o deranjeaza foarte tare ca nu i se mai permite accesul aici pentru ca nu mai avem de ce .



@ victor_teodorescu

Stiu ca nu voi face aproape nimic(eventual o amenda) tocmai de aceea am intrat aici sa cer o parere specializata care sa-mi confirme ca nu am ce face decat sa mai accept 5-7 batai si apoi sa fiu tot eu vinovata ca nu am luat atitudine .

A vazut unchiul meu si un vecin care venisera sa ne ajute la treaba .
Sotul nu cred ca ma va sustine , nici sora lui poate doar mama soacrei care si ea este agresata si furata .
Pot cere o interdictie DOAR in baza declaratiei de tentativa de omor ?
Am martori pentru orice , deoarece este cunoscut felul ei de a fi pentru ca nu sunt singura cu care a intrat in conflict.
Cand spun tentativa de omor ma refer la lovituri repetate cu cutitul asupra sotului care s-a aparat cu o janta de bicicleta pe care nu am aruncat-o , o am asa indoita.
Probleme acum nu pot spune cu certitudine ca are.Eu stiu doar o versiune a mamei ei., dar as vrea sa aflu.Exista vreo posibilitate? Daca da , ce trebuie sa fac ?
Cat despre martori , prin absurd daca din anumite motive nici unul dintre cei 2 vecini care au asistat la tot conflictul nu vor sa depuna marturie (sper ca ma exprim corect) exista cei doi politisti constatatori in fata carora a recunoscut agresiune atunci cand i-am chemat.Sigur stiu despre ce este vorba mai ales ca nu s-a legitimat , s-a dat in stamba, le-a trantit poarta in nas si a agresat si cainele tot atunci .
Mentionez ca nu aveam cum sa o dam afara deaoarece locuieste aici prin clauza viagera pana la sfarsitul vietii .
Daca plec de aici cu cea mica nu se va numi parasire de domiciul ?
Da , am certificatul medical care atesta cele relatate mai sus si pot aduce si martori.
Eu as dori sa i se faca o evaluare psihica si sa declar si tentativa de omor impotriva sotului , crede-ti ca este bine ?
De mutat este mai greu deoarece este propietatea sotului si cam refuza mutarea (suntem in negocieri) ; nu as vrea sa-mi pierd copilul pentru nimic dar nici nu sunt dispusa sa mai accept nimic din partea ei.
Buna ziua sunt impreuna cu sotul meu de 6 ani iar de 5 ani locuim impreuna cu mama sa de care am fost agresata fizic in urma cu 30 de zile(mentionez ca nu este prima data cand sunt agresata fizic si nu numai dar este prima data cand am mers sa-mi fac un certificat medico-legal).
As vrea ca maine sa merg sa depun o plangere deoarece imi va expira termenul in care pot face acest lucru dar am nevoie de un sfat competent in legatura cu ceea ce ar fi mai bine sa fac.
Bineinteles ca sotul NU este de acord dar este o situatie critica si trebuie solutionata cumva deoarece traiesc sub aceasta tensiune de ani si mai nou trebuie sa-mi supun si fetita (care devine constienta) la aceste fapte care lasa urme.
As vrea sa stiu daca pot cere o expertiza medicala deoarece am inteles de la bunica sotului ca fiica dansei a avut probleme psihice in urma carora i s-au aplicat si cateva tratamente.Va rog sa nu-mi ocoliti mesajul .
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra !