avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Activitate tcscarmen

Activitate tcscarmen

Sunt manager IT la o companie multinationala si noul GM mi-a pus in vedere sa plec ca din septembrie este angajat un alt director pe functia mea. Initial mi-au propus incetarea contractului de comun acord, dar eu nu am fost de acord cu conditiile lor. Intre timp s-a comunicat departamentului It (subordonatilor mei) ca vor avea un nou director de la 1 septembrie, iar eu plec de comun acord.
La a doua discutie cu conducerea firmei mi s-a spus ca o sa ma dea afara si ca pana atunci o sa ma mute pe o alta functie.
Le-am notificat sa-mi comunice decizia de concediere, precum si motivele care au stat la baza acesteia.
Singurul lucru care l-au facut in scris a fost o decizie prin care sunt delegat sa-mi desfasor activitatea in afara unitatii (mi s-a pus in vedere sa predau biroul si echipamentele aflate in sarcina mea, lucru care l-am facut). Prin acest document atributiile de conducere sunt preluate de conducerea firmei, iar cele tehnice de un subordonat. Precizez ca ceea ce trebuie sa fac pe perioada detasarii (care acopera exact perioada pana la care vine noul director) sunt activitati de executie, niciuna nefiind atributie de manager, astfel cum sunt precizate in contractul de munca?
In opinia mea este o retrogradare mascata din functie.
Pot sa-mi modifice unilateral contractul de munca?(chiar daca aparent e doar o schimbare a locului de munca)?
Pot sa considere faptul ca am luat la cunostinta de aceasta decizie acordul meu tacit la modificarea contractului de munca, implicit la trecerea pe o functie de executie?
Ce se intampla daca refuz delegarea?
NU stiu daca ma adresez unde trebuie dar doresc sa lamuresc urmatoarea situatie
Am o Decizie civila de iesire din indiviziune,ramasa definitiva, investita cu formula executorie din 1968, prin care se dispune iesirea din indiviziune asupa imobilului -teren si constructii prin vanzarea lui la licitatie publica si impartirea banilor rezultati in cote parti .
Pana in momentul de fata hotararea nu a fost pusa in executare .

Intrebari:
1. Se poate invoca uzucapiunea de catre persoana care a locuit in tot acest rastimp in casa si a platit la zi impozitele pe teren si casa?
2. Se mai poate pune in executare o hotarare atat de veche din 1968 avand in vedere ca sumele nu mai corespund? sau
3 Este necesara o noua actiune in justitie pentru a lamuri problema in contextul actual?:D