avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate simonadas

Activitate simonadas

Răspuns la discuția teren cu 2 intabulari?!
va multumesc pentru raspunsuri.Am fost la bpci unde am solicitat o copie dupa planul de amplasament al celeilalte persoane si s-a constatat ce cele doua terenuri se suprapun partial.Astazi voi merge ambele planuri de situatie la topograful care mi-a facut masuratorile.#-o
buna seara,in anul 2005 am cumparat o bucata de teren.Am facut actele legale la notariat,cu intabulare ,cu tot ce trebuia,am platit impozitul corect.Anul acesta ma pomenesc ca o alta persoana revendica terenul respectiv sustinand ca este terenul ei.Aceasta persoana este nepotul vanzatorului si sustine ca a cumparat terenul cu acte de mana cu putin timp inaintea noastra si intabularea a facut-o in 2010.Actul nostru este de vanzare-cumparare,iar al lui este o sentinta judecatoreasca,ceva de genul asta,nu este incheiat la notariat,ci la judecatorie.Vanzatorul sustine ca i-a spus nepotului ca acel teren ne este vandut,dar nepotul nu a tinut cont de acest lucru,invocand senilitatea persoanei.Vanzatorul este ffffff lucid,nici o problema din privinta asta.Am fost chemata la politie,cu invitatie verbala,unde am constatat cu stupoare ca politistul este partinitor.Intrebarea mea este cum pot verifica daca cele 2 planuri de situatie se suprapun?nepotul are cu totul alti vecini decat sunt la mine pe schita.Unde ma pot adresa ?Va multumesc.