avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate jimi_36

Activitate jimi_36

Ce demers trebuie facut in vederea obtinerii de despagubiri financiare pentru prizonier de razboi in al doilea razboi mondial. Mentionez ca am un bunic in viata care a fost luat prizonier de razboi in al doilea razboi mondial. Poate imi puteti spune daca exista vreo lege in vigoare care acorda despagubiri si ce acte trebuie depuse la dosar si unde trebuie depus dosarul. Mentionez ca are livret de veteran de razboi, nu a primit pamint despagubire
, doar renta lunara de 250 de ron. Am inteles ca trebuie depusa actiune in instanta. Va multumesc.
Am contestat in instanta un proces verbal al politiei rutiere in 2009 si am pierdut. Sentinta judecatoreasca nu a ajuns acas nici pina azi. Conform procesului verbal trebuia sa am permisul suspendat pe trei luni pentru neacordare de prioritate. Am platit amenda, dar permisul il am si azi. Este posibil sa nu fi ajuns sentinta nici la mine si nici la politie? Mie imi convine sa nu mai vina de loc sentinta, dar e posibil asa ceva? Eu stiu ca am pierdut de pe saitul judecatoriei unde am contestat procesul verbal. Mentionez ca solutionarea s-a dat in luna octombrie 2010 si mie nu mia venit nici o adresa de la politie ca sa predau permisul. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?