avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Activitate victoriag

Activitate victoriag

Răspuns la discuția concediere
Buna ziua si promit ca nu mai obosesc pe nimeni.RECAPITULAM...
Concedierea se face conf art 65,alin1 dupa care se aplica criterii.
CRITERII PRIORITARE..
a. salariatii care cumuleaza doua sau mai multe functii,precum si ale celor care cumuleaza pensia cu salariul sau salariatii care sunt asociati la alte societati comerciale cu capital privat sau mixt.
b. salariatii care indeplinesc conditiile de varsta standart si stagiu de cotizare, si nu au cerut pensionarea in conditiile legii.,
c. salariatii care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor.,
CRITERII MINIMALE..
a. salariatii care au fost sanctionati pentru consum de bauturi alcoolice.
b. salariatii care au fost sanctionati pentru abateri de la regulile de siguranta circulatiei.
c. salariati care au fost sanctionati pentru savarsirea de abateri care au cauzat prejudicii societatii.
d. salariatii care au fost sanctionati pentru absente nemotivate.
e. salariatii care au absente nemotivate.
f salariatii care au fost sanctionati pentru alte abateri disciplinare.
g .salariatii care au obtinut rezultate slabe la verificarea profesionala periodica.
h. salariatii care nu au o alta forma de calificare sau pregatire profesionala suplimentara celui necesare postului pe care il ocupa.
i. daca masura ar putea afecta doi soti care lucreaza in aceeasi unitate,se desface contractul demunca al sotului care are salariul cel mai mic,fara ca prin aceasta sa se poata desface CIM unei persoane care ocupa un post nevizat de reducere,
j. masura sa afecteze,mai intai ,persoanele care nu au copii in intretinere.
k, masura sa afecteze numai in ultimul rand pe femeile care au in ingrijire copii,barbati vaduvi sau divortati care au in ingrijire copii,pe intretinatorii unici de familie, precum si pe salariatii,barbati si femei,care mai au cel mult 3 ani pana la pensionarea la cererea lor.

Eu am fost incadrata la Criterii Minimale lit f......alte abateri disciplinare.
Am fost incadrata corect la lit f....daca aveam un singur avertisment scris?

MULTUMESC
Răspuns la discuția concediere
mii de scuze,si aici compania nu tine cont de competentele profesionale .astfel a reusit sa incalce un ordin al ministerului si codul muncii,o restructurare facuta haotic plina de abuzuri.
Răspuns la discuția concediere
am termen pe 23 noiembrie .zi in care voi inplini 49 ani,zi care trebuia sa aduca dupa 30 ani de activitate numai bucurii,nu e chiar disperata situatia ,ma roade nedreptatea,dupa ce termin somajul mai am oficial 11 luni in gol si pot iesi la pensie la cerere am gr 1 munca 20 ani ,va multumesc din suflet pentru rabdare.
Răspuns la discuția concediere
......citez...inceteaza CIM.inregistrat cu......din initiativa angajatorului,pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.ca urmare a concedierii colective,conform art 65,alin1 din leg nr 53/2003 codul muncii republicat.........multumesc pentru rabdare dar efectiv subunitatea ne-a trimis la tribunal cu gandul ca nu-o facem.
Răspuns la discuția concediere
art 5 din decizia de concediere....citez..Masura concedierii d/nei.....a fost luata urmare reducerii numarului de posturi de natura celui ocupat de salariata respectiv..........in cadrul subunitatii......Criteriul la care s-a incadrat salariata.......,este prevazut la pct 2.lit f.....adica...salariatii care au fost sanctionati pentru alte abateri disciplinare,.eu avand la acea ora un avertisment scris.
Răspuns la discuția concediere
In luna Martie primesc avertismentul in mod corect meritam si in luna iunie decizia de concediere pentru ca aveam un avertisment scris Mentionez ca,compania a intrat in restructurare,postul meu a fost redus nu desfiintat,eliminarea s-a facut prin mai multe criterii...cum ar fi.......consum de bauturi alcolice........abateri grave........nicidecum un umil avertisment
Răspuns la discuția concediere
In decizia de concediere am fost incadrata la criterii minimale.lit f ..alte abateri diciplinare,, desi in cod muncii art 61.lit a scrie.....in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina.........eu am doar una ,,avertisment scris,,ce sa cred o abatere inseamna ,,alte abateri..nu credeti ca am fost pedepsita de doua ori pentru aceasi abatere?
Răspuns la discuția concediere
la stat
Discuție concediere
Am fost concediata in urma unui singur,,AVERTISMENT SCRIS,, am sanse sa castig procesul? Cat m/ar costa sa fiu reprezentata la proces?:(