avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate lupu.ionut

Activitate lupu.ionut

Buna ziua,

Am fost numit curatorul mamei mele in 2014.
Pana in prezent, a fost foarte folositoare putand sa o reprezint pe mama mea in diverse institutii ale statului (ex: casa de pensii, primarie) si am putut ridica drepturile banesti ale mamei.

Problema este urmatoarea: pana in luna curenta (07.2015) am putut ridica drepturile banesti (pensie + indemnizatie handicap) ale mamei de la posta in baza curatelei. De luna aceasta, la posta, surpriza...doamna de la ghiseu a refuzat sa imi dea pensia mamei in baza curatelei pe motiv ca trebuie sa ma duc la casa de pensii sa cer modificarea numelui pe care vine pensia (in locul mamei sa fiu trecut eu).

Sunt si eu curios care este legislatia in vigoare in tara asta minunata si daca are dreptate doamna de la ghiseu.

Multumesc anticipat,
Ionut
buna ziua, este vorba despre mama mea care a primit decizia medicala de incadrare in gradul II de invaliditate si as dori sa depun dosarul la casa de pensii.
intrebarea mea este daca se poate opta pentru pensia sotului decedat in conditiile urmatoare : -sotul a decedat in 1995; -nu era pensionar cand a decedat;
este posibil acest lucru? daca da, care sunt demersurile?
multumesc