avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate codrut1950

Activitate codrut1950

Multumesc din nou !
Buna seara si multumesc pentru informare.
Si dna. Pintea este o "parere" care nu se substituie practicii judecatoresti.
Eu am deja formata o parere despre raspunsurile pe care mi le-a acordat
pana in prezent.... Ramanem totusi in legatura, sper, cu acordul Dvs.
Dar, poate insist prea mult daca va solicit un punct de vedere la intrebarea mea anterioara ! Pe curand, cu respect !
Sunteti o persoana deosebit de amabila si va doresc si eu "o pensie cat mai lunga" si sanatate ! Sigur ca asteptam si alte pareri "profesioniste" ca doar nu suntem doar noi in aceasta situatie !
Dar vroiam sa va mai intreb, dupa ce am studiat Decizia ICCJ 4/ 4 apr 2011 :
- faptul ca eu am solicitat, adica mi-au "primit" dosarul pentru pensie anticipata mai "tarziu" (in octombrie 2009), decat as fi fost indreptatit (in iunie 2008) are importanta in sensul viitoarei aplicari a Deciziei ICCJ ? Are importanta asupra datei cand voi fi trecut la pensie integrala de limita de varsta ?
Am senzatia ca, pana acum, sunteti singurul care ati inteles exact doleanta mea !
Oricum va multumesc in mod deosebit ! Cu respect !
Va multumesc dar nu am inteles ! Trebuie sa ma adresez instantei pentru aplicarea anexei 3 din Legea 19/2000 ? (pentru a mi se aplica pensia de limita de varsta conform anexei 3). Fiti dragut si explicati mai clar, daca este posibil. Multumiri !
Daca asiguratul-pensionarul, este nascut in noiembrie 1949 (are stagiul de cotizare complet peste 38 de ani), conform cu anexa 3 la Legea 19/2000, varsta asiguratului la iesirea la pensie este 63 de ani si 8 luni (august-noiembrie 2009) ? Deci trecerea la pensia pentru limita de varsta se aplica din iulie 2013 ?
In prezent sunt la pensie anticipata, penalizat 24 la suta lunar.
Astept un raspuns legal (nu politizat PDL) !
In octombrie 2009 cand s-a aprobat dosaul de pensie nu exista aceasta Anexa 3 !
Deci aceasta anexa se aplica din 2010. Precizati pe ce baza s-a stabilit pensia anticipata partiala in octombrie 2009 (economist nascut in noiembrie 1949 cu stagiu complet de cotizare). Va rog si va multumesc !
Totusi nu inteleg ! Diferenta de varsta intre mine (nascut in iulie 1948) si colegul meu (nascut in noiemb.1949) este 1 an si 4 luni. De ce data de iesire la pensie pentru limita de varsta nu "respecta" aceeasi diferenta ( eu in ian. 2013 iar el in octombrie 2014 diferenta fiind deci de 1 an si 9 luni) ?! Care este "tabelul" ?
Va mai rog doar inca o lamurire. Un coleg nascut in noiembrie 1949, cu acelasi stagiu de cotizare complet, economist, cu ce data poate iesi la pensie anticipata si cate luni de penalizare corespunzatoare ? Din ce data intra la pensie de limita de varsta. Va multumim anticipat !
Deci avand "stagiu de cotizare complet 34 de ani" (am deja 39 de ani si 6 luni),
pot sa obtin de acum pensionare anticipata partiala ? Iar penalizarea se aplica pana cand mai exact ? Si nu am inteles, varsta de pensionare legala astazi este 65 de ani sau de 64 de ani si 6 luni ? Multumesc frumos !
Va rog daca se poate sa imi precizati data pana cand a fost posibila iesirea la pensie la 62 de ani, grupa III (functionar birou) cu vechime integrala de 39 ani 6 luni. Sunt nascut in iulie 1948. Multe multumiri !