Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie cu vechime completa in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie cu vechime completa in munca

Va rog daca se poate sa imi precizati data pana cand a fost posibila iesirea la pensie la 62 de ani, grupa III (functionar birou) cu vechime integrala de 39 ani 6 luni. Sunt nascut in iulie 1948. Multe multumiri !
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2013 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani. Stagiul complet de cotizare este de 34 ani.*

Se putea sa v-a pensionati anticipatat dupa anul 2008 luna Ianuarie la virsta de 59 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 42 ani.*

Se putea sa v-a pensionati anticipatat partial dupa anul 2008 luna Ianuarie la virsta de 59 ani si 6 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani.*

Deci avand "stagiu de cotizare complet 34 de ani" (am deja 39 de ani si 6 luni),
pot sa obtin de acum pensionare anticipata partiala ? Iar penalizarea se aplica pana cand mai exact ? Si nu am inteles, varsta de pensionare legala astazi este 65 de ani sau de 64 de ani si 6 luni ? Multumesc frumos !
1. Deoarece sunteti nascut in iulie 1948 varsta standard de pensionare este de 64 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 34 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani.
2. Pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare (l-ati si depasit cu 5 ani si 6 luni) puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 59 de ani si 6 luni.
3. Asadar puteti depune oricand, de acum inainte, cererea pentru pensie anticipata partiala.
4. Pana la transformarea acestei pensii in pensie de limita de varsta (ianuarie 2013) veti avea pensia diminuata cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
5. Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu 1 iulie 2011 inseamna ca veti avea 19 luni de anticipare si deci o diminuare a pensiei cu 14,25%.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va mai rog doar inca o lamurire. Un coleg nascut in noiembrie 1949, cu acelasi stagiu de cotizare complet, economist, cu ce data poate iesi la pensie anticipata si cate luni de penalizare corespunzatoare ? Din ce data intra la pensie de limita de varsta. Va multumim anticipat !
codrut1950 a scris:

Va mai rog doar inca o lamurire. Un coleg nascut in noiembrie 1949, cu acelasi stagiu de cotizare complet, economist, cu ce data poate iesi la pensie anticipata si cate luni de penalizare corespunzatoare ? Din ce data intra la pensie de limita de varsta. Va multumim anticipat !
In octombrie 2014 la implinirea varstei de 64 de ani si 11 luni.