avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate simionion

Activitate simionion

Răspuns la discuția DIVORT CU PARASIRE DE DOMICILIU
VA MULTUMESC TUTOR PENTRU AJUTORUL ACORDAT DAR TIN SA MENTIONEZ CA AM REUSIT SA MEDIEZ SITUATIA SI PANA LA URMA NE-AM IMPACAT PENTRU CA NE-A DAT SEAMA CA NE IUBIM MULT
Stiu ca exista multe situatiii de divort altele mai dificile decat altele dar fiind si eu intr-una din ele impreuna cu copilul meu in varsta de 4 ani si nu vreau sa sufere vreau sa prezint urmatoare situatie pe scurt:
- In urma unor discutii mai foarte aprinse cu sotia, inca actuala(mentionez ca nu am atins-o violent nici macar cu un deget) dansa a ajuns la concluzia ca trebuie sa ne despartim, am incercat sa vorbim, sa ajungem la un consens pentru a nu suferi copilul, tin sa mentionez ca la un moment dat chiar reusisem, dar a venit pe nepusa masa impreuna cu socrul meu, inca actual, si si-a luat bagajele, si a plecat, a tinut sa mentioneze ca nu mai putea sa indure atata suferinta survenita in urma stresuluipe care l-a acumulat de-a lungul timpului, in fine, copilul nu a plecat cu ea deoarece nu l-am lasat eu,in momentul de fata, fiind un fapt recent, am luat decizia ca pana la introducerea actelor de actiunii divort sa crestem si sa educam separat cate o saptamana copilul nostru pentru a nu simti lipsa ambilor parinti si a nu suferi in acelasi timp, a fost de acord, dar sa nu lungesc vorba, va rog din tot sufletul meu daca poate cineva sa imi raspunda la cateva intrebari:
- am inteles ca pentru a castiga copilul in instanta trebuie sa dovedesc ca este o mama imorala, tin sa mentionez ca: dansa, sotia mea inca actuala, are un copil dintr-o relatie anterioara(s-au despartit deoarece el era dintr-o familie de romi romi, un betiv notoriu si o batea non stop)dar totusi a lasat primul copil in grija fostului sot, cu toate ca stia ca nu o sa aiba zile bune cu acesta, si in conditii impropii de trai, ea avand toate sansele din lume sa ii ofere conditii multe mai bune de a creste(familia ei fiind cat de cat mediu instarita),iar in perioada aceasta de 5 ani cat a fost cu mine nu l-a vizitat niciodata, multumindu-se sa ii trimita pensia alimentara de aproape 100 ron, tin sa va aduc la cunostinta ca am incercat de nenumarate ori la rand sa o determin sa il recastige in instanta dar nu a vrut , motivand ca nu vrea sa aiba un conflict cu fostul sot;intrebarea mea este AM SANSE DE REUSITA IN ACESTE CONDITII, POATE Sa FIE O MAMA IMORALA?;
- in timpul casatoriei de aproape 5 ani am contractat 2 credite de nevoi personale(unul de 12.500 si unul de 1000 euro )plus un card de credit de 9700 ron, pentru a sustine financiar familia deoarece dansa, sotia mea inca actuala ,dupa cei doi ani de stat acasa cu copilul conform fostei legi, nu a mai muncit decat perioada foarte scurte de timp( o luna sau doua), anume cred ca vreo 3 servicii a schimbat , unele cu carte de munca altele nu;intrebarea mea este:CREDETI CA AM VREO SANSA CA EA SA PLATEASCA LEGAL SI EGAL DUPA DIVORT PENTRU A ACHITA RATELE AFERENTE CREDITELOR?nu am pretentii sa plateasca din urma, doar de acum inainte?;
Cu speranta ca unul din stimatii avocati (sau useri)dupa acest site poate sa ma ajute VA MULTUMESC ANTICIPAT din tot sufletul meu si al copilului, tin sa mentionez ca intentionez sa imi angajez un avocat.