avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1936 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters210144

Activitate ContSters210144

Imi puteti spune va rog daca exista vreo evidenta cu acordarea concediul de odihna? Cand am fost in concediu,luna urmatoare mi s-a virat salarul intreg pe card,retinandu-se doar bonurile de masa aferente zilelor de concediu (deci am fost platita pentru acele zile de concediu). De cand lucrez la ei nu am primit nici un fluturas. Situatia prezentata pentru anul 2010 este valabila si pentru anul 2009..Pot face ceva sa intru in posesia banilor pentru zilele de concediu datorate de la inceperea contranctului de munca? Exista vreo dispozitie legala prin care firma este obligata sa respecte acest concediu? Nu stiu ca societatea la care lucrez sa tina o evidenta cu zilele de concediu efectuate de un angajat, insa banuiescca trebuiesc declarate undeva..Imiputeti spune va rog unde trebuie sa ma informez cu privire la numarul zilelor de concediu efectuate de mine?
Va multumesc anticipat, si imi cer scuze pentru ignoranta mea in domeniu..
Buna ziua!
Sunt angajatul unei firme de la sfarsitul anului 2008. In 2010 am beneficiat doar de 10 zile de concediu, care mi s-a platit, restul zilelor prezentandu-ma la locul de munca. Salarul l-am luat cum il i-au de obicei, insa nu trebuia sa se fi adaugat si un supliment (valoarea a 11 zile ramase din concediu)?
Va rog sa ma indrumati cum trebuie sa procedez in situatia de fata!
Va multumesc!