avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTINA NEAGU

Activitate CRISTINA NEAGU

Răspuns la discuția dreptul familiei
Nu vreau sa para un targ. Ea este din Bucuresti , eu nu. Inainte de casatorie am locuit la ea. Are un apartament in care locuieste cu mama ei. Dupa accea ne am hotarat sa ne luam o casa. Intre timp au aparut discutii intre noi si am ajuns la aceasta concluzie.........divort. Si eu i mi doresc copilul , dar sunt constient ca langa mama lui ii este mai bine, tinand cont ca este asa mic. Ea vrea sa vindem casa si sa achitam creditul , doar ca sa nu raman eu cu aceasta casa. Pentru ca ea nu ar avea posibilitatea sa plateasca o rata de 300 euro/luna. Iar eu vreau sa pastrez casa, sa platesc in continuare rata , dar nu stiu cum se procedeaza in urma unui partaj...........
Buna ziua,
va rog dati mi un sfat........
sunt casatorit din 2007 si am un copil de 1 an jumate. Avem o casa luata prin credit ipotecar , la care mai am de platit inca 16 ani.Eu lucrez, iar sotia este in concediu de ingrijire copil. Vreau sa divortez. Sunt deacord ca ea sa pastreze copilul , dar eu vreau sa pastrez casa. Cum ar fi bine sa procedez? Sa o despagubesc? Se face expertiza? Putem pe cale amiabila? Multumesc.