avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate uisanata

Activitate uisanata

Probabil se va rezilia prin acordul partilor.
Problema este acel avans. Daca eu estimez ca o parte din el a fost folosita pentru acel beneficiar, sunt obligat sa-l returnez integral sau pot sa-mi opresc cheltuielile?

Unde este reglementat avansul in contractele de acest tip?
Buna ziua.
va cer ajutorul in legatura cu un contract de proiectare.

Am incheiat un contract de proiectare (eu sunt proiectantul) pentru executia unui proiect de amenajare.
La 2 zile dupa semnarea contractului si plata avansului, beneficiarul m-a anuntat (telefonic) ca din motive personale nu mai poate continua si doreste sa anuleze contractul. Evident doreste si returnarea avansului, mai putin sumele aferente lucrarilor deja efectuate (in cazul de fata documentatia intocmita de mine pentru obtinerea certificatului de urbanism si o vizita pe santier).
Evident, suma pe care eu o estimez pentru aceste lucrari nu corespunde cu asteptarile beneficiarului. Mai mult, suma platita a fost deja alocata diverselor cheltuielie ale firmei si nu mai am alti bani disponibili.

Contractul nu are clauze de reziliere specifice acestei situatii. Platile sunt esalonate in 3 transe: avans si 2 plati pe faze de lucrari.

Cum sa procedez? In mod legal, avansul se returneaza?