avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan_2011

Activitate Bogdan_2011

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre.

Daca imi este permis, ar mai ramane o intrebare referitoare la statutul nostru, al meu si al parintilor. Tinand cont de cele expuse, noi figuram drept cetateni romani de origine rusa? Intr-un cuvant, minoritari rusi? Gandindu-ma mai bine, imi aduc aminte de intamplari din copilarie, cand tata imi spunea ca sunt "pui de lipovean" si alte vorbe de genul, dar nu le-am constientizat sensul pana de curand.

Va multumesc inca o data pentru timpul acordat.
(In cazul in care locul subiectului nu este in aceasta arie, rog un moderator sa-l mute in aria corespunzatoare, cu scuzele de rigoare)

Buna ziua,

Recent, in timp ce cautam informatii pentru a-mi constitui arborele genealogic, am aflat ca bunicii din partea ambilor parinti s-au nascut in fostele teritorii ale imperiului rusesc. Certificatele lor de nastere (reconstituite) cat si de deces specifica faptul ca s-au nascut in URSS.

Intrebarea mea este legata de posibilitatea obtinerii cetateniei ruse avand in vedere datele de mai sus. Ca nepot, as avea dreptul, sau doar parintii pot?

Momentan nu pot accesa site-ul ambasadei Rusiei pentru a ma documenta, insa as mai dori sa-mi spuneti daca Rusia accepta dubla cetatenie?

Va multumesc foarte mult pentru ajutor si pentru timpul acordat!