avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate karanna

Activitate karanna

Buna ziua,

am tot incercat sa aflu din diverse surse (inclusiv de la Finante) in ce conditii pot face contracte de prestari-servicii cu persoane fizice NE-autorizate, eu fiind SRL.Am inteles ca se pot face, ca se plateste impozit, CAS si somaj.Ok...problema este ca am facut astfel de contracte, am aproximativ 20 astfel de colaboratori...si astazi contabila mea (noua contabila!!) mi-a comunicat ca nu este in regula...ca la un control se poate considera ca in fapt am 20 de angajati(!!) carora nu le-am platit contributiile angajatorului, ce daca nu am contracte de munca....si pot lua amenda si va trebui sa platesc din urma asa-zisele dari...retroactiv!

Dar sa explic mai clar in ce consta activitatea colaboratorilor .Sunt 2 categorii:

- reprezentanti de vanzari pe baza de comision, exclusiv, nu le pun la dispozitie infrastructura,telefon,masina, absolut nimic...daca semneaza contracte primesc comision , daca nu, nu.

- consultantii, care presteaza servicii de scriere documentatii, atunci cand le predau eu clienti.

Nu inteleg daca pana la urma este corect sau nu sa folosesti conventiile civile pentru prestare-servicii ocazional, nu zilnic, nu neaparat lunar.Contractele sunt facute pe 2 luni si se prelungesc cu anexa, daca este cazul, cu inca 2 luni...etc.

Multumesc, sper ca ma poate lamuri cineva pana la urma...n-as vrea sa aflu cand e prea tarziu.