avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate mihailovin27

Activitate mihailovin27

Răspuns la discuția Condominiu
Scurgerea este separata si se duce la camin in afara blocului. Am verificat acest aspect pentru ca in 1998 a trebuit sa platesc 358 lei pentru lucrare, altfel nu primeam cheia de la apartament.Am verificat situatia de lucrari si apoi am platit.Conducta preia de la baie si bucatarie si are o lungime de 30 m. Dvs vreti sa spuneti ca exista posibilitatea sa se infunde caminul si trebuie sa particip cu bani la reparatie ca sa se faca alte scurgeri pentru ceilalti locatari sau ca sa se desfunde conducta?
Dvs credeti ca daca mie mi se infunda scurgerea ( presupunem ca se creeaza un dop din cauza hartiei igienice) locatarii vor participa cu bani la desfundarea conductei ? Nu prea cred , intrucat nu este un bun de folosinta comuna, chiar daca este la subsol
Răspuns la discuția Condominiu
De ce spuneti ca sunt utilitati comune? Chiar nu am nicio treaba cu scurgerea comuna, trece conducta pe la mine prin apartament, si da, daca trebuie efectuata o eventuala reparatie pe tronsonul vertical ,dau bani. Blocul a fost dat in folosinta in 1998, eu am vorbit atunci cu constructorul si i-am zis ca vreau scurgere separata, care merge pana la camin; nu am decat un deviz din acel an
Discuție Condominiu
Buna ziua,
va rog frumos sa ma lamuriti cu un aspect legat de condominiu. De curand s-a infundat iar conducta de canalizare comuna , s-a facut sedinta cu Presedintele asociatiei, si s-ar fi hotarat sa se faca scurgeri separate pe tronsoane ( blocul are locuinte de doua camere, trei si patru camere si fiecare tronson are scurgerea sa), dar se infunda datorita nesimtirii locatarilor ( s-au gasit pulovere, saci de hartie, chiloti, etc.)
Problema este ca eu am scurgere separata de cand s-a dat blocul in folosinta facuta de catre constructor. Am intrebat-o pe Presedinta asociatiei de proprietari daca mie mi se infunda scurgere o sa dea toti locatarii banii pentru reparatie; a ocolit raspunsul
Inteleg sa contribui la reparatii in spiritul Legii 230 daca se defecteaza instalatia de apa, caldura care sunt comune,
Intrebarea mea este daca sunt obligat sa platesc pentru ceva ce nu folosesc