avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Condominiu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Condominiu

Buna ziua,
va rog frumos sa ma lamuriti cu un aspect legat de condominiu. De curand s-a infundat iar conducta de canalizare comuna , s-a facut sedinta cu Presedintele asociatiei, si s-ar fi hotarat sa se faca scurgeri separate pe tronsoane ( blocul are locuinte de doua camere, trei si patru camere si fiecare tronson are scurgerea sa), dar se infunda datorita nesimtirii locatarilor ( s-au gasit pulovere, saci de hartie, chiloti, etc.)
Problema este ca eu am scurgere separata de cand s-a dat blocul in folosinta facuta de catre constructor. Am intrebat-o pe Presedinta asociatiei de proprietari daca mie mi se infunda scurgere o sa dea toti locatarii banii pentru reparatie; a ocolit raspunsul
Inteleg sa contribui la reparatii in spiritul Legii 230 daca se defecteaza instalatia de apa, caldura care sunt comune,
Intrebarea mea este daca sunt obligat sa platesc pentru ceva ce nu folosesc
Eu nu am mai auzit ca unele ap. (in general cele de la parter) sa aiba conducte separate de scurgere - de la constructor, dar daca dvs. ziceti, cum pot eu sa va contrazic? Acest lucru trebuie aratat / demonstrat conducerii as. prop., eventual cu schitele instalatiei sanitare aflate in Cartea tehnica a blocului - si atunci, probabil ca nu vi se vor repartiza costuri pentru noua lucrare despre care spuneti.

Ce se intampla, datorita vechimii blocurilor, in general conductele de scurgere de la subsol au tendinta de a se imfunda, iar aspectele aratate mai sus in legatura cu lucrurile aruncate in ”buda” de anumiti gospodari, grabesc infundarea acestor conducte care au fost proiectate pentru a functiona intr-un regim civilizat...
Blocurile as. noastre au in jur de 40 ani vechime, astfel incat si la noi aspectul aratat de dvs. se manifesta la greu. Pentru aceasta, s-a hotarat inlocuirea portiunilor de sub planseul parterului (inclusiv a cotului la 120 grade), corectarea si fixarea pantei de scurgere, desfundarea ”bashei” si in ultima instanta saparea unui sant (1,5m adancime) care pleaca de langa zidul blocului si ajunge la canalul exterior, inlocuirea conductei de legatura deterioarate cu o alta de un diametru mai mare si atentie cu panta descendenta.
In momentul de fata calitatea materialelor din care sunt confectionate conductele si piesele de legatura sunt net superioare celor de acum 30-40 ani, asfel ca daca se face aceasta lucrare, va garantez ca se va scapa de necazurile infundarilor repetate. Desigur, civilizatia proprietarilor joaca un rol f. important.
Daca aveti canalizare separata pot spune ca acel constructor merita felicitat.
In ceea ce priveste plata.Da trebuie sa platiti.Si trebuie sa platiti pentru ca sunt
utilitati comune iar daca vecinul de sus va inunda o face pentru ca acea
conducta refuleaza va distruge apartamentul.Daca veti avea o problema
la conducte comune trebuie sa plateasca vecinii.
De ce spuneti ca sunt utilitati comune? Chiar nu am nicio treaba cu scurgerea comuna, trece conducta pe la mine prin apartament, si da, daca trebuie efectuata o eventuala reparatie pe tronsonul vertical ,dau bani. Blocul a fost dat in folosinta in 1998, eu am vorbit atunci cu constructorul si i-am zis ca vreau scurgere separata, care merge pana la camin; nu am decat un deviz din acel an


.Chiar daca acel constructor ar fi facut o scurgere directa in canal -canalul este comun-
Va explicam mai inainte ca atunci cand se infunda canalizarea vecinului de
deasupra va va inunda.Vina poate fi a lui sau a altora.Din cauza aceasta
legiuitorul a hotarat canalizarile,conductele sunt comune.In cazul canalului
de colectare daca se infunda apa poate refula in apartamentul dumneavoastra
daca nu aveti supapa de unic sens.Verificati daca acea conducta se duce
la camin sau intr o alta conducta..Aceasta ar fi implicat o conducta separata.
Indiferent de solutia tehnica a constructorului ,canalizarea trece printr-o nisa prin
apartamentul dumneavoastra.
Scurgerea este separata si se duce la camin in afara blocului. Am verificat acest aspect pentru ca in 1998 a trebuit sa platesc 358 lei pentru lucrare, altfel nu primeam cheia de la apartament.Am verificat situatia de lucrari si apoi am platit.Conducta preia de la baie si bucatarie si are o lungime de 30 m. Dvs vreti sa spuneti ca exista posibilitatea sa se infunde caminul si trebuie sa particip cu bani la reparatie ca sa se faca alte scurgeri pentru ceilalti locatari sau ca sa se desfunde conducta?
Dvs credeti ca daca mie mi se infunda scurgerea ( presupunem ca se creeaza un dop din cauza hartiei igienice) locatarii vor participa cu bani la desfundarea conductei ? Nu prea cred , intrucat nu este un bun de folosinta comuna, chiar daca este la subsol

Alte discuții în legătură

Imi iese wc-ul in casa! ralucarrie ralucarrie Buna ziua!Am si eu o problema grava,stau la bloc si din data de 12 noiembrie 2011mi se infunda canalul de scurgere principal,imi iese in casa toata ... (vezi toată discuția)
Racordare masina spalat rufe la conducta pluviala NWA84ro NWA84ro Buna ziua, Imi renovez apartamentul dintr-un bloc din \'77 si am dilema racordarii masinii de spalat rufe la conducta pluviala. Atat presedintele ... (vezi toată discuția)
Reparatii la instalatia de canalizare din subsolul blocului marinsandu marinsandu Buna seara! Va rog sa ma scuzati daca sunt prea insistent cu problemele pe care le ridic ,dar traiesc intr-o comunitate imposibila, nu din cauza neajunsurilor ... (vezi toată discuția)