avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate lupu_ciprian

Activitate lupu_ciprian

si atunci ce trebuie facut pentru a putea sa ma prezint la sustinerea examenelor pentru obtinerea carnetului?multumesc mult
am fost oprit de catre un echipaj de politie si am avut o alcoolemie peste limita legala(1,2% alcool pur in sange).s-a judecat cazul si mi s-a dat 1 an cu suspendare.asi dorii sa stiu daca pot sa ma inscriu la scoala de soferi inainte de implinirea termenului de un an si sa sustin examenul imediat dupa implinirea termenului?sau trebuie sa treaca anul si dupa aceea sa ma inscriu la scoala de soferii?multumesc mult.
multumesc!!!este obligatoriu sa am aceasta copie?sau este de indicat sa am aceasta copie?
inca o data multumesc mult de raspunsuri si ajutor.
mi s-a zis la judecatorie ca suma de 240 lei pa care am platit-o pentru analize se va scadea din suma (290 lei) chieltuielilor de judecata,iar pe somatia pe care am primit-o nu scrie nimic de aceea suma de 240 lei.ce trubuie sa fac?sau nu se mai ia in considerare?
inca nu am primit hotararea judecatoreasca.trebuie sa mai astept sau trebuie sa fac eu ceva ca sa o primesc?VA MULTUMESC!!!!
inca o data va multumesc din tot sufletul pentru raspunsuri.
Acesta pata va ramane pe cazier pentru totdeauna sau se va sterge?
Dupa ce perioada se va sterge?
multumesc mult de raspun
Solutie: Dosar nr. 3969/305/2011 În temeiul art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicată, cu aplicarea art. 3201 C.proc.pen., condamnă pe inculpatul LUPU CIPRIAN, la pedeapsa închisorii de 1 an pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte 0,80 gr.‰ alcool pur în sânge. În temeiul art. 71 C.pen., interzice drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza II şi lit. b C.pen. În baza art. 81 şi art. 82 C.pen., dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată 3 ani ce constituie termen de încercare. În baza art. 71 alin. 5 C.pen., pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii, suspendă executarea pedepselor accesorii prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza II şi lit. b C.pen. În baza art. 359 C.proc.pen., atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 83 C.pen, privind cauzele care atrag revocarea suspendării condiţionate. În baza art. 191 alin. 1 C.proc.pen., obligă pe inculpat să plătească statului suma de 290 lei cheltuieli judiciare din care suma de 200 lei, onorariul apărătorului din oficiu se suportă din fondul special al Ministerului Justiţiei. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică astăzi 19.09.2011.
VA ROG SAMI ZICETI SI MIE CE INSEAMNA?DUPA CAT TIMP AM VOIE SA DA DE PERMIS,DUPA 1 AN SAU DUPA 3? MULTUMESC
Răspuns la discuția Alcoolemie 0,71 in aerul expirat
sunt la prima abatere si mi sa spus ca a doua proba ma poate ajuta.si care ar fi varianta pesimista?raspuns va rog.multumesc
am fost gasit cu alcoolemie de 0,71 pe alcooltest,mi s-au recoltat 2 probe de sange la diferenta de 2 ore.ce mi se poate intampla?multumesc pentru raspuns