avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Activitate lia_alexe

Activitate lia_alexe

Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
stabil
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Scorpions - The best is yet to come
[ link extern ]

Ce e mai bun va veni
Eu stiu, tu stii,
Ca abia am inceput
Prin suisuri si coborasuri.
Cum as putea sa traiesc fara tine?
Esti o mare parte din mine
Si mereu vei acel cineva
Pastrandu-ma mereu tanara.
Ce e mai bun va veni.

Răspuns la discuția Maxime - Aforisme - Cugetari
Nu poţi scăpa de anumite lucruri decât trăindu-le, nu poţi limpezi anumite obsesii decât privindu-le în faţă şi nu poţi cunoaşte adevărata dragoste decât depăşind-o.
Nu poţi stăpâni decât acele lucruri la care ai renunţat, de care te-ai eliberat, nu prin detaşare de ele însele, ci prin detaşare de dorinţa fructelor lor.
Mircea Eliade (1907 – 1986)
Răspuns la discuția Maxime - Aforisme - Cugetari
Oamenii se pot înșela, dar niciodată dintr-o deducție rău făcută, ci numai din experiențe prea puțin înțelese.

René Descartes (1596 – 1650)
Răspuns la discuția Maxime - Aforisme - Cugetari
Unii oameni produc fericirea oriunde se duc; alții, atunci când pleacă. Oscar Wilde
Răspuns la discuția Maxime - Aforisme - Cugetari
Nu toate experiențele duc la descoperiri, toate îmbogățesc însă cunoașterea…” Ileana Vulpescu (fragmente din “Arta Conversației” )
Răspuns la discuția Maxime - Aforisme - Cugetari
Vreau să fac cu tine ce face primăvara cu cireșii. (Pablo Neruda)
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
ireal
Cum să-ți faci viața mai frumoasă - de Ina Călin

Cum să îți faci viața mai frumoasă, mai bogată și mai plină de noi sensuri? Citind.

Citind lucruri mărunte, romane interminabile, anticariate întregi, fragmente, articole, scurte poeme, biblioteci obscure sau chiar citate comode însă de o valoare inestimabilă.
Totul se depozitează într-un spațiu destinat cultivării, totul se contorizează pentru a clădi o minte corectă și un spirit împăcat cu o realitate neîmpăcată însăși cu existența ei.

Să citești conștient înseamnă să înveți să trăiești prin experiențe trăite, imaginate sau proiectate într-un viitor atât de incert ca al nostru. Astfel, nesiguranța timpului actual se deplasează către stabilitate sufletească și vindecarea ignoranței.

Lectura își are menirea ei din răstimpuri, oferă perspective inedite de înțelegere a lucrurilor ce omul le trăiește dar și a celor ce pot fi prevenite, evitate sau trecute și neînțelese.
“Experiența își definitivează cuvântul”, iar aceasta își are făgașul în pagini prăfuite de timp, însă concepute special pentru a modela suflete.

Cartea nu oferă cunoașterea, ci doar o induce prin interpretare.
Tocmai de aceea suntem diferiți, din fericire, iar acțiunea de a citi nu are nimic de a face cu uniformizarea unor generații, ci din contră, cu modelarea individuală.
Efortul fiecăruia în acest demers rațional nu conduce spre adevăruri universale, ci spre înțelegerea profundă a lucrurilor ce nu ni se dezvăluie sub altă formă.

:luck:
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec:
Amna feat. What's Up - Arme
[ link extern ]

Arme nu am sa ma apar de ea.
Ei spun ca n-aduce nimic dragostea.:love:
Noi, dintr-o mie de visatori,
Tot mai cautam comori,:blush2:
Chiar daca stiu ca dragostea
Iti poate lua tot ce-ti va da.:sorry: :help:
Noi, dintr-o mie de visatori,
Tot mai cautam comori.:kissing:

Am o multime de intrebari si de ganduri,:-/
Dar, uneori intre noi parca se pun niste ziduri.. :belay:
De incercari.:banned:
Tu iei din mine cate un gram de fericire :happy:
Si nu am...
Arme nu am sa ma apar de ea... :love: ... :tomato:

Versuri de la: [ link extern ] /