avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate constantin0mihai

Activitate constantin0mihai

Răspuns la discuția succesiuni, mostenirii.....
nu, nu este decedat actualul sot , la dosarul casei exista o schita a casei cu un proces verbal pentru materiale de constructie...etc ,de la primarie am primit urmatorul raspuns: in regimul comunist nu aveai voie sa deti ca si propietar in acte o suprafata mai mare de 500 sau 800 mp, diferenta pana la1337 erau vii, apoi dupa caderea reg comunist, in 1992 a venit o lege in care se facea reimpropietarire , si s-a emis un titlu de propietate pe numele bunicii cu toata supraf de 1337mp, titlu e emis in 1995, fostul sot traia, insa bunica era deja recasatorita
Răspuns la discuția succesiuni, mostenirii.....
i-am chemat pe domni de le cadastru au masurat si cand au inaintat documentatia la jurisi i-au spus ca nu poate sa faca cartea funciara decat daca se face succesiunea, bunica vrea sa se faca iar mostenitorul nu vrea ( fiul ei ,respectiv tatal meu) , intrebarea este daca se poate face sucesiunea si fara el , in instanta sau doar la notar? iar pe titlu apare doar numele bunici ( cu numele de familie recasatorita ex: in contract aparea ...dinulescu ioana in 1972 iar in titlu e matache ioana in 1992.

Buna ziua,

e prima oara care scriu pe acest forum.....daca poate cineva sa ma lamureasca:

bunica mea are un contract de cumparare vanzare din 1973 intre ea si parinti ei (pe o suprafata de 800mp) , insa fiind casatorita a fost trecut si sotul,are un singur copil din timpul casatoriei, intre timp bunica divorteaza si nu face partaj( doar se stabileste tutele copilului si o pensie alimentara) bunica se racasatoreste, in 1992
cand a venit legea reinpropietariri i se da un titlu de propietate pe suprafata de 800 + 537 in total 1337 mp, pe titlu este trecut doar numele bunici recasatorita , fostul sot decedeaza in 1999, bunica plateste toate taxele integral catre stat de 20 de ani, s-a facut cadastru insa nu s-a facut sucesiunea, daca vrea sa vanda jumatate din suprafata sau pe toata cum poate devenii unica propietara? sau cum poate sa imi vanda mie ca si nepoata daca fiul care are un sfert din partea tatalui (defunctului) nu vrea sa semneze succesiunea, sau sa fie deacord sa imi dea mie jumate?

Va multumesc.