avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate beaurevers

Activitate beaurevers

Multumesc pt sfaturi si pt atentie.

Succes tuturor!
Buna dimineata, locuiesc intr-un bloc din Bucuresti la etajul 9/10 si am o mare problema cu un panou publicitar imens 15m x 6m montat fara acordul multor locatari (defapt nu am auzit pe nimeni care sa isi fi dat acordul)...acest panou face un zgomot infernal din cauza vantului si zguduie locuintele pana la etajul 6-7, au aparut si fisuri pe pereti din cauza panoului, am si sotia insarcinata in 8 luni si nu prea putem dormi din cauza zgomotelor...

Am fost la administratorul scari si ma trimis la presedintele blocului ( adica cel ce a semnat contractul) sa vorbesc cu el daca am ceva de zis, din pacate nu l-am gasit acasa ca sa pot vorbi cu el...din ce am inteles de la un vecin este un contract pe 10 ani si pe suma de 150 de euro lunar ceea ce mi se pare ridicol de mica suma...


Ce putem face ca acest panou publicitar sa fie demontat?
Răspuns la discuția Contract individual de munca...
Nu este absurd...este un contract tip unde este trecut la punctul 1 programul normal de lucru si la punctul 2 este vorba de programul de munca fractionata unde daca eram angajat cu 8 ore nu mai trebuia completat la punctul 2...

Am vorbit cu contabila acum 15 min si mi-a spus ca intradevar am fost angajat cu program de 2 ore dar ca dupa 3 luni sau adaugat acte aditionale un care mi sa modificat programul de lucru la 8 ore...atunci am intrebat-o daca nu era normal ca eu sa semnaz acele acte aditionale si mi a spus ca nu era nevoie sa semnez... Cum e posibil sa adauge acte aditionale fara sa aibe acceptul meu??

Noi nu primim state de salarii...cand luam bani semnam pe 2 tabele unde un tabel este suma pe care o primim si pe al 2 tabel nu vedem ce sume sunt in dreptul semnaturilor...
Răspuns la discuția Contract individual de munca...
Revin cu alte intrebari...i-am luat la intrebari cu privire la durata muncii...in contractul meu la punctul 1 scrie despre programul normal de lucru 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana dar la punctul 2 sunt completate casutele referitor la norma fractionata cu programul de 2 ore pe zi si 10 ore pe saptamana...raspunsul lor este ca am contract normal si ca acolo unde au completat ei cu norma fractoinata e trecut doar asa sa fie...eu consider ca atata timp cat sunt completate casutele respective am program de 2 ore pe zi...
Incearca sa ma pacaleasca sau au dreptate??

La faza cu semnatura au dat din umeri......
Răspuns la discuția Contract individual de munca...
La ITM sunt sigur ca nu rezolv mai nimic...vor da mita celor de la ITM si vor primi o mica amenda si gata...ore suplimentare am avut in medie cam 60 de ore pe luna...o sa ne luam inima in dinti si o sa facem ceva colectiv( oprim lucrul si ne cerem drepturile)...posibil sa dea afara cativa dintre noi...

Multumesc frumos pt raspunsuri!
Buna ziua, am si eu doua probleme cu Contractul individual de munca care a fost inregistrat din data de 01-09-2006...1. la durata muncii este scris 2 ore pe zi si 10 ore pe saptamana:stunned: si 2. nu este semnat de mine:O

Cum se calculeaza vechimea pe cartea de munca in perioada 01-09-2006 si pana in prezent?

Oare au facut modificari referitor la programul de lucru( sa zicem sa fi trecut pe un document atasat, program normal de 8 ore) fara sa stiu eu!?

Daca contractul devine nul din cauza semnaturi ce pot face ca sa mi se ia in considerare pe cartea de munca vechimea?

Am si alte probleme cu privire la orele suplimentare care nu se platesc decat ora pe ora...nu declara la itm ca se lucreaza de noapte si pe cartea de munca este trecuta o suma mult mai mica...

Ce pot face sa rezolv macar o parte din probleme?X-(