avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate mirela_43

Activitate mirela_43

Răspuns la discuția plangere inadmisibila
Am spus ca este deja condamnat ,a efectuat pana in prezent 9 luni de detentie , a fost retinut in data de 20 octombrie 2010 ,iar ia data de 26 noiembrie a fost condamnat ,asa cum am spus nu a cerut recurs ,pentru ca nu a stiut ca are dreptul la recurs ,iar avocata din oficiu a fost pentru decor , putea aduce probe suficiente ,dar nu a facut nimic ,iar avocat ales ,sunt prea saraca pentru asa ceva.
Răspuns la discuția plangere inadmisibila
Da ei sunt liberi ,si cu toate ca masina pe care a condus-o sotul meu era pe numele unuia dintre ei ,si in aceea zi a calatorit impreuna cu sotul meu si inainte cu 5 minute de a ajunge la punctul de control a coborat din masina motivand ca doreste sa mai cumpere ceva ,ia spus sotului sa mearga singur ca el va veni cu un prieten.
Sotul a dat declaratie ,a avut translator numai la proces ,procurorii au respins audierea celor doua persoane ,si nu au facut nici o verificare .In trei saptamani l-au judecat de doua ori si l-au condamnat .Aavut avocat din oficiu cu care nu s-a putut comunica,deoarece sotul meu nu stie limba spaniola .Recurs nu a facut ca nu a stiut ca are dreptul ,si apoi avocata a trecut pe la el dupa trei saptamani decand sotul a primit sentinta adusa de o persoana de la tribunal .Avocata cand a ajuns i-a inmanat sotului un act spre semnare ,apoi a aflat ca acel act era defapt refuzul la recurs .
Buna ziua ,va rog mult sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac ,unde sa mai apelez ca plangerea depusa la DIICOT ,sa se puna in miscare.
Am depus plangere impotriva a doua persoane cu domiciliul stabil in Romania ,care momentul de fata se afla in Spania ,aceste doua persoane l-au chemat pe sotul meu in Spania ,cu scopul de a-i oferi un loc de munca .
A fost o teapa ,l-au folosit ca si caraus de droguri ( fara ca sotul meu sa stie ) si intr-o luna de zile l-au bagat in puscarie .
In ianuarie 2011 ,am depus plangere la Brigada de Crima Organizata si Antidrog ,acestia mi-au trimis raspuns ca nu au competenta sa intervina in acest caz ,si numai justitia spaniola se poate ocupa .
Stiam ca nu au dreptate ,deoarece Codul Penal roman se poate aplica si in cazul meu ,fiind ceteteni romani cu domiculiul stabil in Romania .
Am revenit iarasi la Crima Organizata cu o noua plangere ,in final mi-au acceptat-o . Plangerea a ajuns la DIICOT ,si tot la DIICOT ,am facut dovada ca una din cele doua persoane are dosare penale pentru inselaciune si evaziune fiscala .
Ieri am primit raspuns da la DIICOTca imi este respins "'memoriul "spun ei ,ca fiind inadmisibil .
Stiu ca nu au dreptate ,si vreau ca aceste persoane sa raspunda penal pentru faptele lor . Intrebarea mea este :
Unde mai ma pot adresa ca plangerea penala sa isi urmeze cursul ? Chiar nu se poate face nimic ?
Răspuns la discuția plangere penala
Multumesc de incurajare , totusi imi este teama ca nu vor face nimic , si aceste persoane va mai baga si pe altii in puscarie .Si repet mi-au aratat una din cele doua persoane ca o au in baza de date.


Discuție plangere penala
Buna ziua,

am depus in luna februarie 2011 , plangere penala impotriva a doua persoane ,invinuite de mine pentru infractiunea de racolare de persoane si folosirea acestora ca " sageti " transport droguri ,la Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism , Bucuresti .Este adevarat ca fapta s-a savarsit pe teritoriul Spaniei ,cele doua persoane au domiciliul stabil in Romania ,una dintre persoane este deja in baza de date la B .C.C.O. BUCURESTI .In luna martie am fost chemata de in domn procuror pentru o alta declaratie si apoi sa mai depun dovezi .Am mers a doua zi si am depus dovezile cerute ,cu toate aceste imi spune domnul procuror ca nu are cum sa intervina in solutionarea plingerii depuse ,ca totusi ar fi mai bine sa depun plangerea in Spania ,totusi Codul Penal Roman se aplica si in cazul meu . In luna mai am trecut pe la domnul procuror ,reactia a fost urmatoarea : sa nu mai veniti pana nu va chem eu ca va pierdeti timpul degeaba .
Am trimis plangere penala si catre Atasatul de Interne al Romaniei la Madrid ,acesta nu raspunde de nici un fel .
Ce pot sa fac in continuare ca aceste doua persoane sa raspunda penal pentru faptele lor .
Mentionez ca am probe ce adeveresc implicarea lor in astfel de fapte .
Am cerut in plangere si o expertiza informatica asupra calculatorului meu pentru a se stabili verdicitate probelor .
Ce pot sa mai fac in acest caz ?