avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate nofret

Activitate nofret

Situatia este mai simpla decat pare, doar Asociatia de locatari o complica...
Cauza inundatiei a fost identificata: o fisura in teava comuna. Instalatorul blocului a comunicat acest lucru Asociatiei si aceasta a fost de acord sa achite costul reparatiei tevii. dar refuza sa achite si daunele din baia in care se va sparge peretele pentru a ajunge la teava (nu vor sa dea bani pentru gresie, faianta, ciment etc). Cine sa dea banii atunci?! Proprietarul la care se sparge peretele sau proprietarul inundat?! Ambii proprietari nu stiu care sunt acele articole din legile pe care le-ati mentionat care obliga Asociatia la plata acestor daune. Nicaieri nu scrie clar ca Asociatia plateste daunele aparute pentru repararea tevilor comune. Si mai mult: cel inundat de spargerea tevii comune poate primii vreo despagubire din partea Asociatiei? Inundatia dureaza de 2 ani jumatate, abia acum s-a gasit cauza (cu toata ca in toti acesti ani au venit instalatorii blocului) si nu gaseau nimic) si proprietarii isi refac baia distrusa.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca se sparge teava de apa rece ori calda din peretele de la baie, stiu ca eventualele costuri pentru inlocuirea acesteia revine administratiei de proprietari. Dar as vrea sa stiu cine achita daunele din apartamentele locatarilor avand in vedere ca, pentru a repara teava, se va sparge peretele (gresie, faianta) proprietarului la care se repara?
Asociatia de locatari mi-a comunicat ca nu este de acord cu achitarea acestor daune si va rog, in cazul in care Asociatia este cea care este obligata sa plateasca, sa-mi spuneti exact care sunt legile/actele/normele pe care trebuie sa le mentionez.
Va multumesc pentru raspuns. Dar nu imi permit un avocat. Ar trebui sa existe o institutie (asa cum este Inspectia muncii) la care sa poti solicita sa-ti re-calculeze salariul. Eu am adresat institutiei in care lucrez o cerere in care doream sa mi se explice modul de calcul al salariului. Dar neavand pregatire in domeniu, ei pot sa-mi spuna ce vor ei astfel incat sa-si justifice modul de calcul. Cu aceasta explicatie as fi vrut sa merg la o institutie a statului care sa verifice legalitatea celor expuse de ei.
Buna ziua. Lucrez intr-o institutie publica si consider ca departamentul de resurse umane nu mi-a calculat corect salariul in perioada 2009-2011. Nici incadrarea nu cred ca este corect facuta. As vrea sa ma adresez unei institutii subordonate Ministerului Muncii pentru a depune toate actele si a solicita o verificare a modului in care mi-a fost calculat salariul in perioada mentionata. Cui trebuie sa ma adresez?