avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Activitate john22

Activitate john22

Răspuns la discuția furt
cum adica "tot pe cheltuiala statului" nu e de datoria statului sa bage infractorii la inchisoare? eu asa credeam... si oricum impozitele platite de noi se fac venit la bugetul de stat, si teoretic banii aia ajung si la penitenciare

Oricum as vrea sa imi spuneti care e procedura pentru plangere la parchet
Discuție furt
Salut.Mi s-a furat telefonul din camera de camin.
Ieri dimineata am ajuns in camera la ora 3 fara 15 .... in jurul orei 4:20 dimineata am adormit si mi-am pus cele doua telefoane marca NOKIA e71(unul de culoare alba si celalalt de culoare neagra) langa perna ,iar in jurul orei 11:00 cand m-am trezit langa perna pe care am dormit nu mai era telefonul negru, era doar cel alb sub cearceaf.Am cautat in toata camera telefonul si sub pat si sub saltea si dupa pat si nu era nicaieri, iar cand am sunat telefonul era inchis. Astfel am fost la politia caminului iar cei de acolo m-au sfatuit sa fac declaratie.La politie am dat declaratie si mi-au spus sa astept.

Acum , ce vreau sa stiu este daca pot afla unde este telefonul dupa codul imei deoarece politistul de la camin mi-a spus ca nu prea am sanse sa se intample asta deoarece un furt de telefon nu este o infractiune asa grava iar la politie mi-a cerut codul imei doar pentru individualizarea bunului furat.
Eu stiu ca furtul in loc public in timpul noptii constituie infractiunea de furt calificat reglementata in Codul penal si se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani ,iar daca asta nu e o infractiune grava atunci care ar fi?

Mentionez ca in camera a fost si colegul meu care a plecat in jurul orei 9 fara 10 dimineata si a lasat usa descuiata.

Am inteles ca in cazul in care politia nu rezolva nimic as putea sa fac plangere la parchet , iar procurorul sa inceapa o ancheta prin care sa imi depisteze telefonul dupa codu imei .
Vreau sa stiu daca este posibil , si in acesta caz cum fac plangere la parchet si unde ma duc (stau in caminul Mihail Kogalniceanu nr 36-46 sector 5, Bucuresti)