avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1189 soluții astăzi
Forum Activitate ada32

Activitate ada32

Răspuns la discuția Infiintare centru educational
Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Infiintare centru educational
Va multumesc pentru raspuns, indraznesc totusi sa mentionez ca este vorba din start despre o colaborare cu o gradinita PRIVATA nicidecum una de stat. Si as prefara sa adopt varianta LEGALA pentru mine, din acest motiv intrebam ce si cum sa infiintez.
Nu pot avea sediul social undeva si punctul "de lucru" in alta parte, respectiv la gradinita privata?
Gradinita PRIVATA isi doreste sa colaboreze cu mine astfel:
- dupa ora 17, as plati chirie pentru spatiu. nu ma intereseaza dotarile, atelierele cu copii nu presupun utilizarea dotarilor, ci doar o sala cat mai goala, doar cu masa si scaune. eu vin cu meseel, scaunele, toate materialele si cu inca o persoana pentru a ma ajuta la activitati;
- gradinita inacaseaza chiria si "profita" de capitalul de imagine pe care copilasii adusi de mine la activitati, ALTII decat cei ai gradinitei, il vor genera.
Deci o colaborare win-win, LEGALA zic eu, cu o gradinita PRIVATA.
Imi cer scuze daca nu m-am facut clar inteleasa de la inceput.
Multumesc.
Buna ziua, as dori sa stiu, pentru infiintarea unui centru educational care va avea activitati, ateliere, cursuri diverse - engleza, bucatarie, creativitate - pentru copii intre 2 si 5 ani, dupa ora 17 la sediul unei gradinite. Mentionez ca nu este vorba despre infiintarea unei gradinite, asa cum s-ar putea crede. Gradinita deja exista, dupa program se doreste realizarea unor alte activitati pentru copilasi - cleinti si gradinitei sau altii.
Ma intereseaza:
1. daca trebuie infiintata o asociatie sau poate fi un SRL pe baza carui sa se infiinteze acest centru educational;
3. daca nu, ce forma juridica si economica legala trebuie sa imbrace acest centru;
2. ce coduri CAEN ar trebui inregistrate.
Multumesc anticipat.
Va multumesc mult pentru promptitudine, amabilitate si disponibilitate.
Buna seara,
sunt in concediu de crestere a copilului conform vechii legi pana la 14 august 2011 si sunt insarcinata cu al doilea copil care se va naste in decembrie 2011.
1. Am dreptul sa intru in octombrie in concediu prenatal si pot obtine suma lunara aferenta acestui tip de concediu daca anterior am luctar doar 1 luna?
2. Daca optez pentru un CIC de 2 ani cu indemnizatie intre 600 si 1200 RON, in al doilea an pot fi disponibilizata?
3. Cum se va calcula indemnizatia de crestere a copilului? Se va calcula pe baza veniturilor din CIC-ul anterior, concediu prenatal si acea luna lucrata? Se va calula strict pe baza acelei luni lucrate?
Va multumesc anticipat