Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere si ingrijire a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere si ingrijire a copilului

Buna seara,
sunt in concediu de crestere a copilului conform vechii legi pana la 14 august 2011 si sunt insarcinata cu al doilea copil care se va naste in decembrie 2011.
1. Am dreptul sa intru in octombrie in concediu prenatal si pot obtine suma lunara aferenta acestui tip de concediu daca anterior am luctar doar 1 luna?
2. Daca optez pentru un CIC de 2 ani cu indemnizatie intre 600 si 1200 RON, in al doilea an pot fi disponibilizata?
3. Cum se va calcula indemnizatia de crestere a copilului? Se va calcula pe baza veniturilor din CIC-ul anterior, concediu prenatal si acea luna lucrata? Se va calula strict pe baza acelei luni lucrate?
Va multumesc anticipat
ada32, utilizator
Aveti dreptul sa intrati in concediu prenatal chiar si dupa o luna de la reluarea activitatii numai ca obligatoiriu cioncediul postnatal trebuie sa fie de 42 de zle din cele 126. Daca intrati in CIC pentru doi ani motivele economice ale angajatorului, in liupsa unei prevederi exprese care nu exista acum in legilsatie poate duce la disponibilizarea dv. Calcul la care v-ati referit este corect
1. Dupa ce se termina CCC1 (august 2011) reluati activitatea si anuntati in scris pe angajator ca sunteti gravida.
2. Baza de calcul pentru concediul de maternitate (sarcina si lauzie) este formata din cele 6 luni premergatoare evenimentului. Conform OUG 158/2005, art.8(3) si art.10(2), lit.c), se ia in calcul si indemnizatia pentru CCC1.
3. Conform Codului muncii, art.60(1), lit.e) si art.60(2), cat sunteti in CCC nu puteti fi concediata decat daca angajatorul este in reorganizare judiciara sau faliment.
4. Indemnizatia pentru CCC2 se va calcula avand in vedere toate veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii, inclusiv veniturile din indemnizatia pentru CCC1, indemnizatia pentru concediul de maternitate.
Va multumesc mult pentru promptitudine, amabilitate si disponibilitate.