avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate coman ioan

Activitate coman ioan

Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am cumparat de la stat un apartament intr-o casa veche de peste 200 de ani.Casa are parter (un magazin) si etej(locuinta mea).ca orce casa are pivnita pod cosuri de fum etc.Dupa o perioada de timp in curte afost ridicat un imobil cu parter si 2 etaje. Si acesta cu pivnita, pod ,cosuri,etc. Pentru a permite accesul tuturor intre cladiri sa lasat o distanta de circa 2metri, accesul facindu-se printr-un gang la parterul casei vechi si distanta de 2 merti dintre case.Datorita noi constructii sa modificat si accesul la apartamentu meu acesta facndu-se printr-un antreu cu iesire la casa scari casei noi.Antreul nu are acoperis ci doar o invelitoare simpla de scindura si tabla si se afla intre parter si etajul 1 al casei noi deasupra celor 2 metri intre cladiri fiind practic singura legatura dintre ele.Acum aproblema mea e ca un vecin din casa construita ulterior are pretentii la podu casei vechi si as vrea sa stiu daca are drept sau nu deoare-ce fiecare casa are podul ei.Se poate vorbi de indiviziune fortata la doua poduri separate total?.Va multumesc :((:(