avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1753 soluții astăzi
Forum Activitate nucnegresti

Activitate nucnegresti

La data inregistrarii contraventiei autovehiculul nu era inca cesionat, doar era folosit de o alta persoana juridica, avand acordul firmei de leasing. Cesionarea a avut loc abia in decembrie 2010 si imediat dupa aceea s-a obtinut si hotararea judecatoreasca de radiere a societatii la care eram administrator.
Ceea ce vreau eu sa stiu este daca dupa 4 - 5 luni de la radierea societatii de la Registrul Comertului, mai pot fi tras in vreun fel la raspundere pentru cele petrecute in octombrie - noiembrie 2010.
Va multumesc!
Buna ziua,

Va prezint un caz mai special: societatea la care eram actionar detinea un autovehicul in leasing. Autovehiculul a fost inregistrat circuland fara taxa de drum platita in octombrie 2010. In decembrie 2010 se finalizeaza procedura de insolventa a societatii si aceasta este radiata. Dupa aproape 6 luni (aprilie 2011) primesc procesul verbal de contraventie de la CNADNR. Cum ma sfatuiti sa procedez?

P.S. Incepand cu decembrie 2009, cu acordul firmei de leasing, autovehiculul era utilizat de o alta societate, deci nu aveam de unde sa stiu daca acesta circula cu sau fara rovinieta.