avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate michaitza1974

Activitate michaitza1974

Răspuns la discuția Pensie alimentara
Ma poate executa silit si cu plata pensiei restante sau numai cu plata cheltuielilor de judecata ?
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Va citez din sentinta civila : "... obliga paratul sa plateasca minorului o pensie lunara de intretinere in cuantum de 190 lei, de la data introducerii actiunii, respectiv 30.11.2010 si pana la majoratul minorului ...
... obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei de 270 lei, reprezentand cheltuieli de judecata ...
... cu drept de apel in 30 de zile de la comunicare ..."

Au trecut cele 30 de zile, nu vreau sa fac apel/recurs.

Nu vreau sa se inteleaga gresit ca nu as vrea sa dau acesti bani, problema era ca nu am toata suma odata, (190 lei x 6 luni = 1140 lei + 190 lei iuna iunie 2011 = 1330 lei + 270 lei cheltuieli de judecata) adica 1600 lei.

Nu vreau sa apelez nici la angajator.

Din cate am inteles mai sus voi plati lunar suma datorata + pensie restanta pentru cate o luna in urma, iar daca termenul in care fosta sotie ma poate executa silit pentru plata cheltuielilor de judecata este de trei ani, atunci voi plati si aceasta suma dupa ce termin cu plata pensiilor restante si raman numai cu suma de plata datorata lunar.

Sper ca am inteles bine.

Multumesc !!
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Vreau sa ii dau in rate dar fara sa stabilesc cu beneficiarul acest lucru, discutiile noastre sunt mai reci si nici nu ar fi de acord cu asa ceva, tot romanul vrea banul gramada. Exista vreo cale legala, sa intocmesc un act la notar sau altceva prin care sa ii dau in rate ? Nu dispun de o suma asa mare dar nici nu vreau sa ma trezesc cu vreo reclamatie.

Multumesc !!
Am primit comunicare acasa ca divortul s-a incheiat si ca trebuie sa platesc pensie alimentara o anumita suma de bani, o alta suma de bani cheltuieli de judecata si retroactiv pensie alimentara de la data introducerii dosarului de divort si pana la data la care am primit comunicarea adica pe o perioada de sase luni in urma. Cum trebuie sa platesc suma de bani aferente pensiei alimentare retroactive ? Toti odata ? In rate ?
Exemplu: - pensie alimentara 100 lei, suma pensie alimentara 600 lei pe ultimele 6 luni. Trebuie sa dau in prima luna 700 lei sau pot da 6 luni 200 lei pana platesc suma retroactiva si apoi 100 lei mai departe ?

Multumesc !!