avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate Acoman

Activitate Acoman

Multumesc mult pentru raspunsuri. Deci in REVISAL, la campul Numar ITM las necompletat?
Buna ziua. Ma numesc Alina Coman si tocmai am obtinut primul post de Referent Resurse Umane, sunt la inceput de drum in aceasta cariera. Voi fi singura ce se va ocupa de departamentul de RU, si din pacate nu am pe nimeni sa ma indrume. De aceea, v-as ruga foarte mult sa ma ajutati cu cateva nelamuriri:

1. Stiu ca acum contractele de munca si orice modificari se inregistreaza doar in format electronic in REVISAL. Intrebarea este: daca se trimit doar in format electronic si nu mai merg cu ele la ITM, cum vor fi CIM-urile stampilate si semnate de un inspector ITM si cum voi avea nr. de inregistrare de la ITM? As avea nevoie de o procedura de incheiere-inregistrare contract.

2. Cum procedez cu criteriile de evaluare (litera F1)? Angajatorul nu se implica foarte mult, si trebuie sa elaborez singura criteriile de evaluare pentru mine (Referent RU), inginer constructii, contabil, asistent manager, si muncitori calificati (tamplari).

3. Nu inteleg foarte bine introducerea acestor criterii de evaluare obligatorii. De exemplu, pentru contractele incheiate inainte de mai 2011 care nu cuprind acest punct, trebuiesc adaugate?

Va multumesc mult pentru ajutorul dumneavoastra.