Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrarea Contractului Individual de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrarea Contractului Individual de Munca

Buna ziua. Ma numesc Alina Coman si tocmai am obtinut primul post de Referent Resurse Umane, sunt la inceput de drum in aceasta cariera. Voi fi singura ce se va ocupa de departamentul de RU, si din pacate nu am pe nimeni sa ma indrume. De aceea, v-as ruga foarte mult sa ma ajutati cu cateva nelamuriri:

1. Stiu ca acum contractele de munca si orice modificari se inregistreaza doar in format electronic in REVISAL. Intrebarea este: daca se trimit doar in format electronic si nu mai merg cu ele la ITM, cum vor fi CIM-urile stampilate si semnate de un inspector ITM si cum voi avea nr. de inregistrare de la ITM? As avea nevoie de o procedura de incheiere-inregistrare contract.

2. Cum procedez cu criteriile de evaluare (litera F1)? Angajatorul nu se implica foarte mult, si trebuie sa elaborez singura criteriile de evaluare pentru mine (Referent RU), inginer constructii, contabil, asistent manager, si muncitori calificati (tamplari).

3. Nu inteleg foarte bine introducerea acestor criterii de evaluare obligatorii. De exemplu, pentru contractele incheiate inainte de mai 2011 care nu cuprind acest punct, trebuiesc adaugate?

Va multumesc mult pentru ajutorul dumneavoastra.
Contractul se incheie la societate, nu mai este nevoie de stampila de la ITM.
Model de criterii de evaluare gasesti in partea dreapta la documente utile. Mai cauta pe forum discutii despre criteriile de evaluare, iti pot fi utile.
1. De la 01.01.2011 nu se mai depun spre vizare sau inregistrare acte la ITMsi care isi produc efecte incepand cu aceasta data.

2. C.i.m. se inregistreaza si se transmit prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.
Numarul c.i.m. este dat de catre angajator si nu de catre ITM.

3. Pentru c.i.m. incheiate anterior datei de 01.05.2011 se vor aplica criterile de evaluuare prevazute in R.I. .... legea nu are efect retroactiv.
Multumesc mult pentru raspunsuri. Deci in REVISAL, la campul Numar ITM las necompletat?
Acoman a scris:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Deci in REVISAL, la campul Numar ITM las necompletat?

Intr-adevar, acest camp va ramane necompletat ....