Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca corect?sau ''fals'' angajator?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca corect?sau ''fals'' angajator?

buna..se poate ca pt o persoana care are contract de munca din februarie 2011 si sa nu aiba viza ITM pe contract sa fie valabil contractul si sa i se fie virat sumele catre CAS...?este valabil contractul sau este fals?
Nu cred ca este un fals deoarece, CIM este un act de vointa bilaterala, a angajatorului cat si a angajatului. Inceea ce priveste inregistrarea CIM pe Revisalul ITM este o neglijenta a angajatorului care trebuia di terman de 20 zile de la angajare sa dea toate datele prin posta electronica la ITM. Angajatorul poate fi sactionat in orice moment contraventional..Deci; contractul nu poate fi un fals atata timp cat Dv. l-ati semnat si angajatorul nu la inregistrat la ITM... B-)
nu are viza itm deoarece nu se mai depun la ITM sigur are numar de inregistrare, partea proasta este ca revisal nu permite unui salariat sa vada daca este inregistrat, au omis importanta vizualizari de catre salaraiat al inregistrari unui CIM, poate se va remedia acesta optiune in viitor.
iuli113 a scris:

buna..se poate ca pt o persoana care are contract de munca din februarie 2011 si sa nu aiba viza ITM pe contract sa fie valabil contractul si sa i se fie virat sumele catre CAS...?este valabil contractul sau este fals?

De la 01.02.2011 nu se mai depune niciun fel de cate la ITM spre vizare sau inregsitrare ... c.i.m. se inregsitreaza soi se transmit prin REVISAL.
VIza ITM-ului pe un astfel de contract nu constituie conditie de valabilitate a acestuia .. un astfel de contract este valabil chiar daca nu are viza ITM-ului , care pentru c.i.m. a caror data de incepere a activitatii este ulterioara datei de 01.01.2011, inclusiv.
oana76 a scris:

nu are viza itm deoarece nu se mai depun la ITM sigur are numar de inregistrare, partea proasta este ca revisal nu permite unui salariat sa vada daca este inregistrat, au omis importanta vizualizari de catre salaraiat al inregistrari unui CIM, poate se va remedia acesta optiune in viitor.

Chiar daca salariatul nu poate vizualiza Revisal-ul eu mi-am facut un obicei ca atunci cand ii dau exemplarul sau din CIM sa-i printez si pagina de internet din Revisal on-line semnata si stampilata de reprezentantul societatii si il pun sa semnaze ca a primit 1 exemplar al CIM.
leuca_luminita a scris:

oana76 a scris:

nu are viza itm deoarece nu se mai depun la ITM sigur are numar de inregistrare, partea proasta este ca revisal nu permite unui salariat sa vada daca este inregistrat, au omis importanta vizualizari de catre salaraiat al inregistrari unui CIM, poate se va remedia acesta optiune in viitor.

Chiar daca salariatul nu poate vizualiza Revisal-ul eu mi-am facut un obicei ca atunci cand ii dau exemplarul sau din CIM sa-i printez si pagina de internet din Revisal on-line semnata si stampilata de reprezentantul societatii si il pun sa semnaze ca a primit 1 exemplar al CIM.

da aveti dreptate dar altii trec cu pixul se pare ca au uitat, dar fara regrete din 01.05.2011 trebuie confirmata pe contractul de munca data primiri unui exemplar si salariatului si atunci salariatul poate cere si numarul de la ITM, confirmarea on line o am pentru control nu si pentru salariat obligatoriu, asa spune legea, nu eu:))