Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua.As dori sa stiu cum pot sa aflu daca contractul de munca pe care il am este inregistrat la ITM,daca atunci cand l-am semnat nu avea nici un numar de inregistrare. Va multumesc.
Mergeti la ITM cu exemplarul pe care il aveti si rugati sa va spuna daca este inregistrat.
Buna ziua,
Un exemplar din contractul de munca ar trebui sa aveti si dvs. Acesta trebuie sa fie semnat de dvs. si de angajator, si trebuie sa aibe un numar de inregistrare (nu de la ITM, ci de la angajator).
Puteti solicita un print screen cu inscrierile din REVISAL in ceea ce va priveste.
deneyda a scris:

Buna ziua.As dori sa stiu cum pot sa aflu daca contractul de munca pe care il am este inregistrat la ITM,daca atunci cand l-am semnat nu avea nici un numar de inregistrare. Va multumesc.

1. Dupa data de 01.01.2011, la ITM nu se mai inregistreaza c.i.m. a caror data de incepere a activitatii incepe cu 01.01.2011.

2. Daca doriti sa stiti sigur ca acest c.i.m. este transmis prin REVISAL, atunci solicitati angajatorului sa va elibereze copie, certificata de reprezentantul legal al acestuia sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul, ale paginii/paginilor din registrul electronic, care cuprinde/cuprind inscrierile referitoare la persoana dvs.
De asemenea, puteti face o astfel de solicitare si ITM-ului.